Piękne i zdrowe włosy to marzenie każdego z nas. Jednak jak pokazuje rzeczywistość zdecydowana większość społeczeństwa boryka się z wieloma problemami – od łamliwości, poprzez wypadanie, aż do przedwczesnego siwienia. Te powszechne problemy związane z czupryną niejednemu spędzają sen powiek. W wielu przypadkach można temu zaradzić, a swoistym panaceum na tego typu problemy jest biotyna (znana także jako witamina B7).
Menu nawigacyjne po artykule – wystarczy kliknąć w tytuł, aby przenieść się do odpowiedniego akapitu
- Biotyna – co to i dlaczego jest nam potrzebna
- Właściwości biotyny, działanie
- Dawkowanie biotyny
- Preparaty z biotyną – lek i produkty farmaceutyczne
- Tabletki z dużą zawartością biotyny a efekty
- Biotyna – w jedzeniu i innych źródłach
- Nie do końca taka zdrowa? Biotyna – przeciwwskazania i skutki uboczne
Co to jest biotyna i dlaczego jej niedobór to kłopot?
Jest to związek organiczny rozpuszczalny w wodzie, który występuje zarówno w tkankach zwierzęcych, jak i roślinnych. Jej głównym działaniem jest powodowanie prawidłowego działania karboksylaz, które uczestniczą w wielu procesach zachodzących w organizmie – między innymi w produkcji kwasów tłuszczowych czy glukozy. W praktyce oznacza to, iż witamina B7 odgrywa niezwykle istotną rolę. Niedobór biotyny najczęściej powoduje wypadanie włosów, łamliwość paznokci czy łuszczenie się skóry. Dodatkowo oznaką takiego niedoboru jest ogólne osłabienie, nerwowość, apatia, senność, podwyższony poziom cholesterolu i ból mięśni. Nie dziwi zatem fakt, iż biotyna jest nazywana „witaminą dla urody”. Warto zadbać o jej prawidłowy poziom.
Biotyna – właściwości i działanie
Witamina B7 jest magazynowana w wątrobie i pełni niezwykle ważne funkcje w organizmie. Właściwości biotyny są następujące:
- uczestniczy w syntezie kwasów tłuszczowych
- bierze udział w metabolizmie białek oraz tłuszczów
- spełnia rolę przenośnika dwutlenku węgla
- wpływa na zwiększenie poziomu wchłaniania witaminy C
- odpowiada za prawidłowe krzepniecie krwi (gdyż bierze udział w syntezie protrombiny)
- stabilizuje poziom glukozy we krwi
Wymienione wyżej właściwości witaminy B7 to oczywiście nie jedyne jej zalety. Biotyna działanie ma znacznie szersze – zwłaszcza w zakresie zdrowych włosów, skóry i paznokci. Dlaczego? Otóż „witamina dla urody” zawiera spore ilości cząsteczek siarki, która jest niezbędna do budowy keratyny – naturalnego budulca paznokci i włosów. Dodatkowo zapobiega zaburzeniom w metabolizmie tłuszczów, które bardzo często są przyczyną zmian skórnych oraz zwiększonego wypadania włosów. To jednak nie wszystko.
Efekty działania biotyny na włosy są znacznie szersze. Otóż jej prawidłowy poziom pozwala zatrzymać (a przynajmniej zmniejszyć) proces siwienia. Zależność jest bardzo prosta. Siwienie (a zwłaszcza to przedwczesne) często dotyka osoby o osłabionych, zniszczonych, pozbawionych składników mineralnych i nieodżywionych włosach. Biotyna umożliwia odżywienie i wzmocnienie struktury włosów, które mogą lepiej i skuteczniej wchłaniać różnego rodzaju suplementy, preparaty lub kosmetyki. Dodatkowo należy podkreślić tu fakt, iż witamina B7 stymuluje mieszki włosowe, co znacznie ogranicza i spowalnia proces utraty barwy włosów. Zatem biotyna efekty przynosi całościowe – nie tylko dba o zdrowe i mocne włosy, ale także w znaczący sposób zapobiega siwieniu i pomaga w walce z tą dodającą lat przypadłością.
Biotyna – dawkowanie dla pełnych efektów
Zacznijmy od tego jak powinna być przyjmowana biotyna. Dawkowanie jej bezpośrednio do naszego organizmu jest dosyć specyficzne. Aby witamina B7 przyniosła oczekiwane rezultaty, to musi być dostarczona do organizmu w odpowiedniej ilości. W tym przypadku dawkowanie biotyny jest uzależnione przede wszystkim od wieku – dla osób dorosłych (bez względu na płeć) norma wynosi 30 µg. U dzieci i młodzieży codzienne dawkowanie witaminy B7 nie powinno przekraczać 20 – 25 µg. Więc jak wiadomo, wszystko w ramach zdrowego rozsądku, uwzględniając przybliżone wyliczenia, że biotyna wchłania się do organizmu w stosunku 1:5 (czyli 1µg na każde 10µg przyjętych).
Biotyna w tabletkach – produkty, które są dostępne na rynku
„Witamina urody” jest niezwykle ważna dla ludzkiego organizmu. Biotyna to lek na mocne paznokcie, skórę pozbawioną niedoskonałości oraz zdrowe włosy. I co więcej – ma znaczący wpływ na zahamowanie bądź ograniczenie siwienia (badania naukowe wykazały, iż osoby charakteryzujące się przedwczesnym siwieniem mają zdecydowanie niższy poziom witaminy B7). Sposobem na rozwiązanie tych problemów jest biotyna w tabletkach, która jest dostępna na rynku pod postacią różnorodnych preparatów. Warto przyjrzeć się im bliżej.
1. Gray Protect
Gray Protect to tabletki z biotyną, które są zalecane na problem siwienia. Skład preparatu to: biotyna, czarne jagody, jod, ekstrakt z owoców palmy sabałowej. Takie połączenie składników pozwala wyeliminować przedwczesne siwienie, a jednocześnie dostarczyć włosom dobroczynnych składników. Biotyna (obecna w preparacie) wspomaga walkę z siwieniem. Co warte podkreślenia – do walki z siwieniem nie potrzeba dużego stężenia witaminy B7. Opinie na temat preparatu w pełni to potwierdzają. Osoby zażywające Gray Protect chwalą tabletki za wyjątkową skuteczność.
2. Biotyna Max
Tabletki biotyny w dawce 5 mg posiadają następujący skład: biotyna, cynk oraz selen. Ich podstawowych zadaniem jest wzmocnienie włosów, skóry i paznokci. Preparat posiada pozytywne opinie, a użytkownicy chwalą go za połączenie składników przeciwdziałających wypadaniu włosów.
3. Biotyna Zdrovit
Biotyna Zdrovit to pastylki do ssania o smaku ananasowym. Skład preparatu to jedynie biotyna plus składniki uzupełniające. Ten preparat ma nieco gorsze opinie – użytkownicy krytykują obecność w składzie glukozy i stosunkowo niską dawkę witaminy B7. Plusem jest to, iż cena biotyny w postaci pastylek do ssania nie jest zbyt wygórowana.
4. Vitapil z biotyną
Vitapil z biotyną to preparat o bogatym składzie – jest tu nie tylko biotyna, ale także witamina PP, drożdże, jod, kwas foliowy, miedź, cynk, żelazo i proteiny sojowe. Bogaty skład preparatu sprawia, iż ma on dobre opinie, jednak dosyć znacząco nadmiarowa ilość biotyny sprawia, że należy się dwa razy zastanowić czy taka dawka jest nam na pewno potrzebna (patrz: akapit niżej).
5. Biotyna Walmark
Tytułowa biotyna to kolejny preparat, którego skład opiera się na jednej substancji czynnej, którą jest witamina B7. Ta biotyna opinie ma dobre – w reklamach jest często chwalona za skuteczność i cenę, jednak same produkty tej firmy często są obiektami debat internautek, które narzekają na niską skuteczność.
Biotyna – tabletki z jej dużą zawartością a efekty
Codzienna norma biotyny u osoby dorosłej wynosi średnio 30 µg. Tymczasem zdecydowana większość dostępnych na rynku suplementów zwiera w swoim składzie znacznie większe ilości tej drogocennej witaminy. Wystarczy spojrzeć na apteczne półki – przykładem niech będzie popularna biotyna 5 mg (5000% RWS – referencyjnej wartości spożycia) czy biotyna 10 mg (10000% RWS). Kupowanie preparatów o takim składzie mija się z celem. Dlaczego? Otóż organizm przyswoi i wykorzysta niezbędną dawkę, a resztę usunie wraz z niepotrzebnymi produktami przemiany materii. Zatem przyjmowanie biotyny 5 mg lub 10 mg wcale nie oznacza, iż włosy będą zdrowsze, mocniejsze i mniej siwe. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zażywanie preparatu, który charakteryzuje się różnorodnym składem i w którym biotyna połączona jest z innymi wartościowymi elementami.
Biotyna – występowanie i źródła
Wiele przeprowadzonych badań naukowych udowodniło, iż biotyna to nie tylko doskonałe panaceum na słabe i łamliwe włosy, ale także skuteczny lek na siwiejącą czuprynę. Dlatego warto zadbać o to, aby organizm nie odczuwał jej braków. Witaminę B7 można dostarczać organizmowi w codziennej diecie. I chociaż jej wadą jest to, iż charakteryzuje się niestabilnością pod względem biochemicznym, to mimo to występuje w wielu produktach.
W czym jest biotyna? Otóż największe źródła biotyny to:
- drożdże
- orzeszki ziemne
- orzechy laskowe
- soja
- żółtka jaj
- otręby pszenne
- migdały
- orzechy włoskie
- ryby morskie
- podroby
Dodatkowo biotyna w jedzeniu to także owoce i warzywa – w tym zwłaszcza pomidory, szpinak, marchew, awokado, kalafior, bataty i maliny. Oprócz tego warto do codziennej diety wprowadzić ryż, który także jest bogaty w witaminę B7.
Biotyna – skutki uboczne i przeciwwskazania
Brak odpowiedniej ilości biotyny w organizmie może wywołać szereg negatywnych skutków – i to zarówno zdrowotnych, jak i estetycznych. Dlatego też istnieje coraz większa świadomość na temat jej właściwości i działania. Ma to swój określony skutek – jest zażywana w coraz większych dawkach. I tu pojawia się pytanie: czy nadmiar biotyny jest szkodliwy i czy biotyna w ciąży nie będzie szkodliwa dla jej przebiegu? Odpowiedź brzmi niestety niejednoznacznie: i nie i tak. Otóż witamina B7 nie jest gromadzona w ludzkim organizmie, a jej nadmiar zostaje usuwany z krwiobiegu. W praktyce oznacza to, iż przedawkowanie biotyny jest niemożliwe, a jej nadmierne zażywanie nie wywołuje żadnych negatywnych skutków ubocznych u dorosłego człowieka.
Jedynym wyjątkiem jest ciąża i karmienie piersią
Właśnie stan błogosławiony jest okresem, gdy kobiety powinny zwrócić większą uwagę na suplementację swoich włosów biotyną. W ciąży jednak nigdy nie powinno się jej stosować na własną rękę. Jej wpływ na dziecko jest nie do przewidzenia, dlatego ze względów bezpieczeństwa odradza się jej stosowanie w tym czasie. Kobiety w ciąży są narażone na różne niedobory, w tym witamin z grupy B. Mogą one prowadzić do nieprawidłowego rozwoju płodu. Trzeba jednak uważać na jedną z nich, jaką jest właśnie biotyna – efekty uboczne w odmiennym stanie mogą nieść za sobą przykre konsekwencje. Tak samo jak niedobór, tak i nadmiar biotyny w trakcie ciąży może być bardzo niebezpieczny dla rozwijającego się dziecka – może prowadzić do poronienia. Niestety jak stosowanie w nadmiernej ilości jakiejkolwiek witaminy czy substancji wspomagających rozwój naszego organizmu. Jest to jednak bardzo skrajny przypadek, jednak etyka nakazuje nam go wymienić.
Biotyna a karmienie piersią – jak to się wzajemnie do siebie ma? Biotyna przenika do mleka matki i choć nie udowodniono jednoznacznie jej negatywnego wpływu na dziecko, zarówno w czasie ciąży, jak i karmienia, preparaty zawierające biotynę powinno się stosować w ścisłym porozumieniu z lekarzem. Jeśli więc zaciekawił cię preparat, w którego składzie znajduje się biotyna, przeciwwskazaniami do stosowania go na własną rękę będzie właśnie ciąża i karmienie piersią!
Podsumowanie
Słabe i wypadające włosy oraz przedwczesne siwienie to problem wielu ludzi. Na szczęście można z tym walczyć – i to całkiem skutecznie. Rozwiązaniem jest biotyna, która nie tylko zadba o to, aby włosy były zdrowe, ale także pomoże wyeliminować problem siwizny. Warto zdecydować się na preparat, który będzie panaceum na oba niekorzystne zjawiska.
Źródła:
- Szklarczyk, Małgorzata, Anna Goździalska, and Jerzy Jaśkiewicz. „Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów.” (2012).
- Klonowska, Joanna. „Mezoterapia igłowa skóry głowy osoczem bogatopłytkowym jako metoda redukcji nadmiernego wypadania włosów.” (2017).
Jestem fanką wszelkich „cudownych” preparatów na siwe włosy. Z biotyną brałam dokładni 4 różne preparaty. Czasami była to sama biotyna, czasami z innymi składnikami. Z doświadczenia wiem, że biotyna bardzo lubi się z moimi włosami, ale sama w sobie nie zmniejszyła mojej siwizny. Za to, jak brałam ją z miedzią, jodem i ekstraktem z czarnych jagód – efekty ZNIEWALAJĄCE. Wszyscy myśleli, że to wszystko jakiś odsiwiacz albo farba. Nadal się dziwię, że o tym się nie mówi głośno… ale rozumiem, że wtedy wszystkie firmy z „odsiwiaczami” i farbami nic by nie mogły sprzedać.
AnetaK. – bierzesz wszystkie składniki oddzielnie czy stawiasz na jedzenie? Kurczę, bo jeśli to tabletki to sporo ich do łykania.
Szczerze, gdybym miała łykać oddzielnie wszystkie tabletki to pewnie o połowie bym po prostu zapomniała. A tak oszczędzam czas z rana, biorę jedną i po kłopocie. To samo jest wieczorem.
Pani Aneto, zdradzi Pani co za cudo Pani łyka i czy sprawdzi się na naturalnie ciemnych włosach? Siwe mam do połowy, aczkolwiek przez stres w pracy mam wrażenie, że codziennie pojawia się parę kolejnych włosów. Może jest jeszcze dla mnie szansa na zastopowanie siwizny?
Mam naturalnie brązowe włosy a siwieją na brzydki ciemny szary. W moim wypadku gray protect przywrócił kolor do połowy, aczkolwiek ja dopiero biorę je ok 4 miesięcy. Różnica jest widoczna na zdjęciach, bo wyglądam młodziej niż 5 lat temu. Wstawiłabym swoje, ale… wiecie Państwo. Możecie sprawdzić efekt innych na https://grayprotect.pl/. A im dłużej ktoś je przyjmuje tym bardziej spektakularny efekt, więc czekam aż i ja będę miała piękne włoski. Tak, jak pisałam wyżej – właśnie to wszystko ma w składzie. Sama biotyna tak nie działała. Mam nadzieję, że pomogłam. Pozdrawiam.
Poszłam za przykładem innych i kupiłam sobie parę opakowań Biotebalu. Brałam go nieprzerwanie przez 4 miesiące. Na początku efekty wow, włosy grubsze, bardziej lśniące. Kolor się nie zmienił, tylko były bardziej błyszczące i żywe. Wszystko super, gdyby nie to, że po właśnie 4 opakowaniu moje włosy się na biotynę uodporniły i nie chciały więcej jej przyjmować. Skończył się efekt wow i skończył się ich niesamowity wygląd. Wyglądały po prostu ok.
Uwielbiam witaminę b7! Brałam ją już wiele lat temu, gdy najbardziej popularna była skrzypovita i inne tabletki na włosy. Teraz jak mam siwe, biorę jeszcze więcej kapsułek na włosy, żeby chociaż wyglądały na mocne i zdrowe. Ale bez farby się obejść nie mogę. Tym bardziej, ze farbuję się na czarno – każdy siwy kosmyk zaraz widać i trzeba je pokryć.
Ale to prawda – co parę miesięcy trzeba zrobić sobie przerwę. Włosy szybko się przyzwyczajają. Największy minus biotyny!