Henna na siwe włosy, fryzury a może farby – co będzie skuteczne?

henna na siwe włosy

Większość z nas wraz z upływem czasu zauważa w sobie kolejne zmiany. Wygląd skóry, praca mięśni, kolor włosów informują nas, że mija kolejna wiosna życia. I oczywiście można z pokorą się temu przyglądać, a nawet czerpać satysfakcję, ale można też podjąć walkę z oznakami starzenia się wszędzie tam, gdzie widzimy szansę powodzenia, np. specjalna henna na siwe włosy. Jednak koloryzacja siwych włosów nie jest sprawą prostą. Zmieniona struktura siwego włosa utrudnia wnikanie farby do wnętrza i jednocześnie powoduje jej szybsze blaknięcie i wypłukiwanie. Siwe włosy pozbawione melaniny chłoną kolor w sposób nierówny, pozostawiając widoczne przebłyski naturalnego odcienia. W artykule podpowiemy jakie artykuły mają rację zastosowaniu, na co zwrócić uwagę przy ich stosowaniu oraz w przedstawimy sposób jak ukryć siwe odrosty na ciemnych włosach i nie tylko!


Menu nawigacyjne po artykule – wystarczy kliknąć w tytuł, aby przenieść się do odpowiedniego akapitu

Jaki kolor henny na siwe włosów?

Henna na siwe włosy to jeden z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z oznakami upływu czasu. Stosowana jest od dawna, jeszcze zanim opracowano współczesne, całkiem dobre farby do włosów siwych. Zalecana jest tym klientkom i klientom, którzy obawiają się, że farba kryjąca siwe włosy jednocześnie zmieni ich strukturę i wygląd. Henna siwe włosy ma jednak to do siebie, że działa powoli. Nie daje ona tak wyrazistego efektu jak farba. Jej zaletą jest bezpieczeństwo stosowania ponieważ po kolejnym naniesieniu henny na siwe włosy, miejsca najbardziej newralgiczne, odrastając, nie będą się mocno wyróżniały siwym kolorem. Ich odcień zostaje stłumiony działaniem składników henny.

Jaki kolor na siwe włosy wybrać wśród dostępnych produktów? Henna najlepiej sprawdza się przy włosach z widocznymi już siwymi pasemkami, ale jeszcze nie całkowicie siwymi. Takie farbowanie siwych odrostów dlatego nie powinno być większym problemem i rezultaty powinniśmy widzieć już po pierwszym stosowaniu. Jednak podczas farbowania w pełni siwych włosów henną czynność farbowania wykonuje się dwuetapowo, najpierw henną naturalną, czerwoną a dopiero potem wybranym przez siebie z całej palety kolorystycznej odcieniem

Profesjonalna farba do siwych włosów

farby do siwych włosów

Farby pokrywające siwe włosy muszą dostosować swój skład do warunków odmiennej struktury siwego włosa. Warto zatem przyjrzeć się, jak niektóre z wiodących marek dały sobie radę z tym wyzwaniem. Dlatego poznajmy 3 naturalne farby do włosów siwych, które warte są naszej uwagi:

 1. Londa do uporczywie siwych włosów zastosowała dodatkowo balsam do użycia tuż przed samą koloryzacją. Formuła balsamu umożliwia odbudowanie struktury włosa, dzięki temu każdy siwy włos skuteczniej wchłania pochodzący z farby barwnik. Balsam nakłada się od nasady do końca włosów, a potem pozostaje już tylko nałożenie farby. Siwe włosy farba pozostaje na nich przez ok. 6 tygodni. Jedyną wadą tego systemu jest konieczność aplikacji dwóch preparatów.
 2. Loreal Inoa Supreme ODS2 to również jest profesjonalna farba do siwych włosów wiodącej na rynku firmy. Nie zawiera amoniaku, co jest trwałą tendencją u większości producentów. Najważniejszą cechą farby jest jej zdolność do pokrycia siwizny w 100%. Farba ma konsystencję żelu, co nie każdemu może odpowiadać, ale jej paleta zawiera 25 odcieni. Jest to szczególnie ważne jeżeli znaczenie ma dla nas farbowanie odrostów siwych włosów, gdyż możemy odcień dobrać bezpośrednio pod swój kolor!
 3. Matrix Socolor Dream. Age farba do włosów siwych: gdy poszukujemy odpowiedzi na pytanie: mam siwe włosy jaka farba, częstym wynikiem okazują się preparaty firmy Matrix. Również tam znajdziemy farbę do włosów siwych, ale ta przeznaczona jest dla osób, które uznają, że dokładnie połowa ich włosów jest już siwa. Farba zawiera lniankę chroniącą i wzmacniającą strukturę włosa. Jednak zawiera również amoniak. Jednak mimo wszystko sprawia, że refleksy na siwe włosy powstałe po użyciu w sposób szczególnie oryginalny maskują nasz niechciany kolor włosów. Sprawiając, że siwizna wygląda jakby była intencjonalnie nałożona!

Czy farba pokrywająca siwe włosy to dobry wybór?

Odpowiedź niestety nie będzie jednoznaczna. Nawet najlepsza farba do siwych włosów nie pomoże w przypadku naszego zupełnego zaniedbania oraz braku odpowiedniego przygotowania do rozwiązaniu problemu. Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcemy postawić na farbowanie siwych odrostów czy jednak  poznać dokładną instrukcję, która widnieje na ulotce każdego produktu. Widnieć będzie tam informacja jak farbować siwe włosy i odrosty. Zazwyczaj taki proces dzieli się na kilka etapów:

 1. Farbowanie siwych włosów zaczynamy od nałożenia farby bezpośrednio na nasze włosy. Skupiamy się szczególnie na miejscach, w których siwizna jest najbardziej widoczna lub najintensywniejsza. Z tak nałożoną maską musimy poczekać około 10-20 minut – zależnie od firmy.
 2. Zależnie od tego jaki kolor farby na siwe włosy wybraliśmy, w kolejnym kroku będzie dodanie specjalnego aktywatora dołączonego do zestawu. Reguła użycia oksydantów jest stała – im ciemniejsze włosy chcemy uzyskać, tym mniejszego stężenia powinniśmy używać. Dla osób, które chcą przyciemnić swoje włosy (i mają je o naturalnie ciemniejszych odcieniach) wystarczy stężenie na poziomie 3-6%. Natomiast jeżeli zależy nam na blondzie to stężenie powinniśmy podnieść do poziomu 12%.
 3. Jeżeli proces przeprowadziliśmy prawidłowo, to należy go powtórzyć na pozostałą część włosów. I tak do skutku.

Farbowanie włosów siwych wcale nie jest tak trudne jakby się mogło wydawać. Jednak kwestia na jaki kolor zafarbować siwe włosy może przysporzyć trochę problemów. Zwłaszcza jeżeli nie chcemy imitować swojego naturalnego koloru włosów. Dodatkowo dochodzi tutaj zagrożenie w postaci źle dobranych preparatów, złego zmieszania półproduktów farby i zbyt inwazyjnych substratów, które mogą zniszczyć nasze włosy. Dlatego odpowiedzią na to czy taka farba jest dobrym wyborem będzie bardzo akademicka odpowiedź – to zależy.


Co na siwe odrosty? Kosmetyki, suplementy i naturalne wspomagacze

Na efekt siwych włosów odpowiedział też rynek suplementacji i kosmetologii. To oferta dla osób, które obawiają się negatywnych skutków nieustannego farbowania włosów. Jeżeli efekt profesjonalnego farbowania utrzymuje się 6-7 tygodni, to jest to dużo, ale tak naprawdę mało. Henna na siwe włosy zmusza nas do regularnego farbowania włosów i wywołuje odruch ciągłego powrotu do lustra w poszukiwaniu siwych odrostów.

W celu zapewnienia sobie najskuteczniejszego wsparcia szarych, szpakowatych włosów koniecznie zapraszamy do zapoznania się z rankingiem odsiwiaczy dla mężczyzn i kobiet, który stworzyliśmy na bazie doświadczeń naszych czytelników i ankietowanych osób w roku 2017/2018. Pozwolimy sobie jednak wrzucić jego wynik do tego artykułu. Najbardziej profesjonalną suplementację zapewniają kapsułki Gray Protect. Odżywczy skład kapsułek przynosi pierwsze efekty bardzo szybko, ale efekt widoczny „gołym okiem” pojawia się po 1-2 miesiącach stosowania suplementu. Kapsułki zatrzymują proces siwienia i znacząco go spowalniają, wpływając jednocześnie na fundamentalne odnowienie włosów i ich struktury. Jednak decyzję pozostawiamy Wam, gdyż to Wy sami wiecie najlepiej czego oczekujecie od tego typu preparatów.

Jak ukryć siwe włosy? Spray na siwe włosy i odrosty

Jednym z odwiecznych pytań zadawanych przez osoby walczące z siwizną jest: jak zamaskować siwe odrosty? Bo chociaż istnieje niemała ilość preparatów koloryzujących (które mniej lub bardziej skutecznie niwelują problem), to jednak w ciągu kilku tygodni pojawiają się odrosty, które w znaczący sposób potrafią popsuć osiągnięty efekt. Dlaczego? Otóż odrosty (a zwłaszcza odrosty siwe) nie prezentują się dobrze. Nie dziwi zatem fakt, iż tak wiele osób zastanawia się nad tym, jak zatuszować siwe odrosty. Na szczęście rynek kosmetyczny próbuje rozwiązać te problemy. Powstają kosmetyki w sprayu na siwe odrosty, które umożliwiają szybko (i co ważne – skutecznie) pozbyć się problemu. I chociaż działają krótko (bo tylko do pierwszego mycia), to w wielu przypadkach mogą okazać się bardzo pomocne. Zatem jak ukryć siwe włosy przy użyciu takiego produktu? Otóż wystarczy wstrząsnąć pojemnikiem i spryskać odrosty w odległości kilku centymetrów. Efekt jest prawie natychmiastowy, Odrosty zostają zabarwione i przestają się odróżniać kolorystycznie od pozostałych włosów. Jednak aby taki sposób na siwe odrosty był skuteczny, to należy zastosować odpowiedni kolor preparatu. Dodatkowo nie wolno zapominać o tym, iż spray na siwe odrosty to produkt do stosowania miejscowego – i jako taki nie nadaje się do użycia na całej powierzchni włosów.

spraye do siwych odrostów

Spray na siwe włosy cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dlatego też w drogeriach i sklepach kosmetycznych ich wybór jest naprawdę spory. Wśród popularnych produktów z tej serii można wymienić dwa: Loreal i Venita. Na szczególną uwagę zasługuję też farba w sprayu do siwych włosów firmy Joanna.

 1. Loreal – spray na odrosty

Produkt Loreala cieszy się wśród użytkowników dużą popularnością. Spray jest doceniany za:

 • efektywność,
 • spory wybór kolorów (5 rodzajów),
 • łatwe aplikowanie,
 • wydajność,
 • wygodne opakowanie.

Dodatkowo spray firmy Loreal charakteryzuje się wysoką pigmentacją, co sprawia, iż odrosty stają się niemal niewidoczne.

 1. Venita – spray tuszujący odrosty

Innym produktem tuszującym siwe odrosty jest spray firmy Venita. Produkt posiada kilka cech, które decydują o jego popularności:

 • niemal natychmiastowe działanie,
 • dobre tuszowanie siwych włosów,
 • wysoka wydajność,
 • brak amoniaku i utleniaczy w składzie.

Spray Venita jest dostępny w podstawowych kolorach, co sprawia, iż nikt nie powinien mięć problemu z odpowiednim dobraniem produktu.

 1. Joanna – farba w sprayu

Produktem zasługującym na uwagę jest Joanna w sprayu, która pozwala nie tylko na ukrycie siwych włosów, ale także na ich rozjaśnienie i rozświetlenie. Do podstawowych cech produktu można zaliczyć:

 • efekt naturalnego balejażu,
 • dobre pokrycie siwych włosów,
 • delikatność działania.

Dodatkowym plusem produktu jest obecność w składzie kompleksu keratynowego, który odpowiada za prawidłowe odżywienie i odbudowanie włosów.

Czy spraye nadają się dla wszystkich?

Jednym z odwiecznych dylematów osób ukrywających siwiznę pod warstwą farby jest pytanie: jak zamaskować siwe odrosty bez farbowania? Właśnie dlatego dobrym i skutecznym sposobem jest spray na odrosty, który pozwoli zamaskować niechciany problem. Produkt polecany jest jako wyjście awaryjne – skuteczne, ale krótkotrwałe (bo efekt utrzymuje się tylko do pierwszego mycia). Zatem doskonale sprawdzi się sprawdzi przed ważnym spotkaniem, w sytuacji, gdy nie ma możliwości udania się do fryzjera. Natomiast przeciwwskazaniem do stosowania produktu jest uczulenie na jakikolwiek składnik. Jednocześnie nie wolno zapominać o tym, iż spray przeznaczony jest do tuszowania jedynie odrostów – zatem produkt nie nadaje się do farbowania całych włosów. I chociaż posiada zarówno zwolenników, jak i przeciwników, to na pewno warto go wypróbować.

Jak naturalnie przyciemnić siwe włosy domowy sposobami?

Chętnie stosowanym, domowym sposobem suplementacji jest czarny sezam. Siwe włosy po jego użyciu nabierają żywszego koloru i bardzo powoli, ale stopniowo hamują przemianę koloru. Sezam przede wszystkim odżywia, poprawia krążenie i opóźnia pojawienie się pierwszego siwego włosa. Jednak jak wiadomo, domowe sposoby na siwe włosy mają to do siebie, że dla niektórych działają, dla innych nie. Dodatkowo uzyskany efekt często pozostawia wiele do życzenia.


Siwe włosy – fryzury, które są po prostu modne

Ciekawym trendem wśród kobiet jest pełna akceptacja zmiany koloru włosów na siwe. Dlatego właśnie coraz popularniejsze w naszym kraju stają się fryzury, które zawierają elementy wypełnione szarym odcieniem, a w tym:

 • siwe ombre,
 • pasemka na siwe włosy,
 • intencjonalnie pomalowane szare włosy.

Co więcej, wiele z nich podkreśla siwiznę awangardową fryzurą, co razem daje znakomity efekt. Można tylko podziwiać i gratulować odwagi bycia sobą, bycia w zgodzie ze swoim wiekiem, a przede wszystkim spektakularnej urody. Zwłaszcza, że zadbane włosy – choćby siwego koloru – mogą wyglądać rewelacyjnie i dodawać kobiecości!

Źródła:
 1. Rutowicz, Joanna. „Barwienie włosów–przegląd substancji barwiących Część II Hair dyeing–review of the colourants.”
 2. Woszczyk, Patrycja. „Body, cosmetics, clothes… Attractive appearance in old women’s opinion.” Acta Universitatis Lodziensis. Folia Sociologica 34 (2009): 185-204.

7 myśli nt. „Henna na siwe włosy, fryzury a może farby – co będzie skuteczne?

 1. Grzenia

  Swoją przygodę z henna i siwymi włosami mam już za sobą. Rok temu dałam sie namówić córce na farbowanie siwych włosów henną. Znalazła oczywiście w internecie, że to świetny sposób. Nie farbowałam od wielu lat swoich włosów, miałam całkowicie naturalny kolor, który mi się znudził. Nie mam pojęcia, dlaczego się zgodziłam, ale tak. Wybrałyśmy czystą hennę, czyli wiadomo – rudy odcień. Pomijam już zapach, konsystencję i całą łazienkę w trawiastym błotku po nakładaniu. Mąż myślał, ze urządzamy sobie błotną kąpiel w łazience, ale cóż… Czy efekt był tego warty? Absolutnie nie! Miałam tak przesuszone włosy, jak nigdy. Sterczały na wszystkie strony i nie mogłam ich ułożyć. Córkę długo obwiniałam za to, nie wspominając, że musiałam kłaść przez miesiąc codziennie multum maseczek i łykać tabletki na włosy od… TRYCHOLOGA. Gdyby nie dwa miesiące codziennego łykania gray protect i do tego nakładania ciężkich, nawilżających masek nie miałabym stóg siana na głowie. Dopiero z maseczkami przystopowałam, ale tabletki zostaną jeszcze ze mną długo. Szczerze, to gdyby nie one, musiałabym zgolić całe włosy.

 2. ...

  Czy to prawda, że po farbowaniu henną można mieć ZIELONE WŁOSY? Słyszałam wiele takich historii, szczególnie fryzjerzy mnie odwodzili od farbowania henną. A każdy mówił, ze nie wziąłby odpowiedzialności za poprawianie takich włosów, bo mogłyby wyjść zielone… Trochę mam mętlik w głowie.

  1. dominka81

   Naturalna henna nie powinna dać zielonych włosów. Ale mieszanki czarnej, brązowej henny już tak. Niestety, ale potem przy ściągniu koloru może faktycznie tak wyjść.

  2. Monia

   Taaak. Zielone, glonowe włosy to częsty przypadek. 🙂 Widziałam to na własne oczy u przyjaciółki „włosomaniaczki”. Nie chciała wyjść z domu a latem nawet czapki nie mogła założyć. Szkoda ryzykować.

 3. <3zorba

  Pierwszy raz farbowałam henną włosy… Nie spodziewałam się takich sztywnych, okropnych w rozczesywaniu włosów. Trzymałam „farbę” na głowie przez 3(!!!) godziny. Żadna odżywka nie pomogła mi ich rozczesać. A ten zapach… okropny, podobny do mokrej i lekko zgniłej trawy. Dodam, że kupiłam henną khadi polecaną praktycznie przez wszystkie henno maniaczaki. Czy ta henna była stara, przeterminowana?

  1. Lanna1993

   Jeżeli data się zgadza to nie była. Henna ma taki zapach, dlatego henne się albo kocha, albo nienawidzi. Zapach jest intensywny i pewnie zauważyłaś, że przez kolejne 3 dni jest na włosach.

   1. ro_ksana

    Henna to mieszanka ziołowa, więc… będzie wysuszała włosy. Dla mnie to najgorszy wybór na siwe włosy, bo siwe włosy z reguły wyglądają na suche. Henna nie pomaga.

Dodaj komentarz