Jak powstrzymać siwe włosy w młodym wieku?

Siwienie włosów to problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Siwe włosy u dziecka? Dowiedz się jak powstrzymać siwienie! Proces siwienia związany jest ze starzeniem się, którego skutkiem są zmiany zewnętrzne i wewnętrzne w organizmie. W zależności od uwarunkowań oraz innych czynników może wystąpić u wcześniej lub później. Jeżeli siwienie włosów dotyczy osoby w młodym wieku, nie odbywa się to w sposób fizjologicznie uwarunkowany. Najczęściej na przyspieszenie siwienia wpływają: używki, nieprawidłowa dieta, stres oraz choroby. Jest to proces nieodwracalny, któremu można jednak zapobiegać. Dowiedz się również jak powstrzymać siwe włosy w młodym wieku.


Menu nawigacyjne po artykule – wystarczy kliknąć w tytuł, aby przenieść się do odpowiedniego akapitu

Jak powstrzymać siwienie włosów przez skuteczną pielęgnację?

Struktura włosów zmienia się w wyniku siwienia. Stają się one matowe, sztywne i mało wyraziste. Stosowanie odpowiednich produktów, pomoże je odżywić. Wśród zalecanych specyfików są: szampony, odżywki i maski, które wykorzystywane są także w codziennej pielęgnacji. Z tą jednak różnicą, że w przypadku siwych włosów, należy używać produktów bezpośrednio do nich przystosowanych. Warto sprawdzać właściwości preparatów i wybierać te, które zawierają: sok z aloesu – nawilża i regeneruje włosy, ale także – dostarcza witaminy i minerały.


Produkty bogate w proteiny w postaci kiełków pszenicy i soi odżywiają, wzmacniają i odbudowują włosy. Ponadto przeciwdziałają siwieniu włosów, gdyż hamują procesy starzenia komórkowego. To nie jedyne naturalne sposoby dbania o siwe włosy. Proces siwienia włosów możemy powstrzymać, unikając eksponowania włosów na słońcu lub chroniąc je, używając kosmetyków z filtrem, zakrywając chustą lub czapką. Promieniowanie UV jest bardzo szkodliwe dla melanocytów.

Jak zatrzymać siwienie przy użyciu odpowiednich kosmetyków?

Proces siwienia włosów występuje fizjologicznie niezależnie od nas – w wyniku starzenia się organizmu, jednak przedwczesne siwienie, poza chorobami, warunkują inne czynniki, na które mamy wpływ. Reakcje, jakie wywołuje pojawienie się pierwszego siwego włosa, są różne, podobnie jak próby walki zatrzymania procesu siwienia. Kobiety najczęściej decydują się na najprostszą i najszybszą alternatywę powrotu do naturalnego koloru – farbowanie włosów. Męskie grono korzysta z niego – w ostateczności.

 • Szampony

Jeśli już się pojawią – siwe włosy, ich nabywcy chcą jak najszybciej powrócić do swojego naturalnego koloru, a ten, który zajął ich miejsce – pożegnać. W celu powstrzymania siwienia włosów u mężczyzn warto zdecydować się na użycie szamponu na siwe włosy. Regularne stosowanie produktu, powstrzymuje siwienie. Dzięki niemu włosy stają się ciemniejsze.

 • Odsiwiacze

Kolejnym sposobem na powstrzymanie siwienia u mężczyzn jest zastosowanie specjalnych płukanek lub odsiwiaczy w formie tabletek. Preparaty pomagają powrócić do naturalnego koloru włosów, produkując pigment w trzonie włosa. W celu uzyskania rezultatu należy regularnie używać produktu.

Jak zapobiec siwieniu włosów? Jak dbać o siwe włosy na co dzień w małych krokach?

Na co dzień trzeba dbać o włosy naturalne, odżywiając je i pielęgnując. W momencie, gdy stracą pigment i staną się siwe – wymagają szczególnej uwagi. Włosy bezbarwne, bo tak się je też nazywa – są źródłem kompleksów oraz niskiej samooceny. Wywołują znaczącą zmianę w wyglądzie zewnętrznym, gdyż zazwyczaj – dodają lat. Ze względu na uczucie dyskomfortu, osoby, u których dojdzie do procesu siwienia, szukają rozwiązania, umożliwiającego powrót do naturalnego koloru włosów. Bardzo ważne jest, aby dbać o siwe włosy właśnie przez regularną i odpowiednią pielęgnację.

Pierwszy siwy włos w młodym wieku – jak zapobiegać siwieniu włosów?

Siwienie włosów dzieli się na fizjologiczne – naturalne oraz przedwczesne. W pierwszym przypadku dotyczy najczęściej osób w przedziale wiekowym 30-40 lat, natomiast w drugim 20-25 lat. Zdarza się jednak, mimo że bardzo rzadko, że pierwsze siwe włosy pojawiają się u dziecka. W tym przypadku jest to bardzo niepokojący objaw, którego źródłem może być choroba: nadczynność tarczycy, anemia. Największy wpływ na to, kiedy nastąpi proces siwienia, ma genetyka. Inne czynniki, to: stres, tempo życia, odżywianie, zanieczyszczenia środowiska oraz inne, które wpływają na przyspieszenie procesu starzenia i jednocześnie – siwienia. W wyniku spowolnienia pracy organizmu melanocyty produkują mniejszą ilość barwnika – melaniny, co powoduje utratę naturalnego pigmentu włosów.


Ograniczenie stresu a siwe włosy u dziecka

Siwe włosy w młodym wieku bardzo często wynikają z dużej ilości stresu na co dzień. Ograniczenie tego negatywnego uczucia skutkuje spowolnieniem utraty pigmentu włosów. Stres wiąże się z przepracowaniem, brakiem snu, rzadką aktywnością na powietrzu i smutkiem. Jeżeli chcesz powstrzymać siwienie włosów w młodym wieku, warto zwolnić tempo życia. Powszechnie ludzie stale gdzieś się spieszą, brakuje im chwili oddechu dla siebie. Należy zainwestować chwilę czasu w relaks, aby móc cieszyć się pełnią zdrowia. Stres, który jest elementem codzienności, bardzo źle działa na organizm. Uczucie napięcia ma także negatywne skutki dla włosów – przyspiesza ich siwienie. Wieczór w domowym zaciszu z książką, chwila relaksu w SPA, spacer pośród natury – wybierz to, co cię najbardziej odpręża i powstrzymaj siwienie włosów, ograniczając stres!

Źródła:
 1. Więckowski, Robert. „Audiodeskrypcja piękna.” Przekładaniec. Półrocznik Katedry UNESCO do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową UJ 28 (2014): 109-123.
 2. Głażewska, Ewa. „Owłosiony mężczyzna (?) i bezwłosa kobieta, czyli dokąd zmierzamy?.” MĘSKOŚĆ JAKO KATEGORIA KULTUROWA: 42.

5 myśli nt. „Jak powstrzymać siwe włosy w młodym wieku?

 1. Alberto239

  Szampony hamują siwienie? Chyba tylko w reklamach! Popularne DX2 – niby świetny szampon na siwienie, a okazuje się, że nie zrobi nic na głowie, tylko wywoła łupież.

  1. padme32

   Szampony mogą pielęgnować siwe włosy, ale sama nie widziałam, żeby JAKIKOLWIEK zmniejszył siwiznę. No chyba, że mówimy o odsiwiaczach, ale to – dla mnie – rozcieńczona farba, która działa stopniowo. Muszę przyznać, że na mnie działa jedna rzecz, czyli miedź i żelazo w tabletkach, ale to też nie we wszystkich przypadkach… Na razie siwieję przez niedobory i stresik, a co będzie jak się zacznie starość?… Kto wie

 2. siwek

  Wczesne siwienie to mój temat. Pierwsze siwe włosy znalazłem na głowie, mają dokładnie 23 lata. Nie miałem nigdy świra na punkcie wyglądu, ale… zacząłem wyglądać jak swój ojciec i to wcale nie jest komplement. Ale ja… ja pogodziłem się z tym. Nikt mnie nie zmusi do nakładania żadnych „odsiwiaczy” albo, co gorsza, farb na włosy. Za mną 25 rok, połowa to siwe. Chyba taki już mój urok.

  1. Radek, Szczecin

   Odsiwiacze i farby są dla kobiet – to zawsze powtarzam. Żona tyle razy nakłaniała mnie do pofarbowania. Zakochała się w kruczoczarnych włosach i chyba ma do mnie… żal o to, że tak wcześnie osiwiałem (35 lat). Mnie to trochę bawi, bo kombinuje, jak się da, żeby wcisnąć mi jakiekolwiek preparaty na siwienie.
   Uwaga (!!!), jej ostatnie odkrycie – tabletki przeciw siwieniu! Nie wierzyłem, jak usłyszałem, prawie padłem ze śmiechu, ale faktycznie coś takiego jest. Nawet mają stronę w internecie https://grayprotect.pl/ Właśnie tak się nazywają, gray protect. Tylko najśmieszniejsze jest to, że moja żonka-wariatka zamówiła je. I będę musiał je łykać. Ktoś je miał i może mnie pocieszyć, że gorzej nie będzie ze mną?

Dodaj komentarz