Siwe włosy męskie – jak im zapobiec?

Siwe włosy męskie – jak im zapobiec

Siwienie włosów jest procesem naturalnym, który wynika ze starzenia się organizmu. W sposób fizjologiczny dotyka każdego, najczęściej w wieku 30-40 lat. Zmiana barwy włosów dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W obu przypadkach siwienie może mieć inne niż naturalne podłoże. Jedna z pierwszych oznak starości – zmiana pigmentu włosów – często wywołuje poczucie bezsilności. Jak zapobiegać siwieniu włosów u mężczyzn?


Menu nawigacyjne po artykule – wystarczy kliknąć w tytuł, aby przenieść się do odpowiedniego akapitu

Siwe włosy męskim uszczerbkiem na fundamencie poczucia własnej wartości? Siwienie włosów – zapobieganie

Siwienie włosów to proces nieodwracalny utraty pigmentu włosów, który wiąże się ze zmianą ich barwy na siwą. Dochodzi do niego na skutek starzenia się organizmu i spowolnienia jego funkcjonowania. Melanocyty – komórki pigmentowe wraz z wiekiem działają coraz mniej sprawnie, produkując mniejszą ilość barwnika – melaniny. W sposób naturalny dochodzi do tego w wieku 30-40 lat. Wpływ na pierwsze oznaki siwizny jest jednak różny i zależny od wielu czynników – genów, stylu życia, ale także płci. Uważa się, że siwienie włosów jest kłopotliwe i wstydliwe tylko dla kobiet. Jednak nie jest to prawdą. Proces zmiany pigmentu włosów dotyczy także mężczyzn.

Pierwsze siwe włosy męskie mogą pojawić się w wieku 30 lat!

Nie jest to jednak reguła, która ma odniesienie do każdego przypadku. Siwe włosy mogą również pojawiać się u mężczyzn w młodym wieku. Przyczyny siwienia włosów u mężczyzn to nie tylko czynniki fizjologiczne, ale także wiele innych, np. stres, nieprawidłowe odżywianie i pielęgnacja, czy choroba. O ile, kobiety mogą w łatwy sposób ponownie powrócić do potencjalnie naturalnego koloru, mężczyznom przychodzi to z większą trudnością. Dlaczego? Zapobieganie siwym włosom dzięki wizycie u fryzjera lub samodzielnemu farbowaniu w domu sprawdza się także w przypadku mężczyzn. Efekt jest jednak znacznie bardziej widoczny niż u kobiet, dlatego płeć męska nie decyduje się tak często na ten krok.

Siwe włosy w młodym wieku u mężczyzn są bardziej widoczne!

Mimo że przyjmuje się wiek 30 lat jako granicę wystąpienia pierwszej siwizny, zdarza się, że pojawia się ona znacznie wcześniej. Czas i tempo rozwoju siwienia w dużej mierze zależy od uwarunkowań genetycznych. Predyspozycje rodzinne mają wpływ na pracę melanocytów, dlatego u jednych mężczyzn siwizna może wystąpić we wczesnej młodości, u drugich – późnej starości. Siwe włosy u mężczyzn w młodym wieku są przyczyną kompleksów i obniżenia samooceny. Proces rozpoczyna się od zarostu i w etapie końcowym obejmuje całą głowę. Siwe włosy są zdecydowanie bardziej widoczne u mężczyzn aniżeli u kobiet.


Jak zapobiec siwieniu włosów na co dzień?

W zależności od wieku, w którym siwienie włosów wystąpi u mężczyzny, może wywołać różne reakcje – od akceptacji po frustrację. W drugim przypadku często szuka się złotego środka, który zapobiegnie siwieniu włosów i ponownie przywróci uśmiech na twarzy mężczyzny. Siwe włosy poza tym, że postarzają twarz, wpływają na pogorszenie ich struktury – stają się suche i słabsze. Poza czynnikami naturalnymi, które związane są z pigmentem włosów, na ich kolor wpływ ma także styl życia. Osoby palące, często sięgające po alkohol, narażone na dużą ilość stresu, nieodżywiające się zdrowo – są podatne na przedwczesne siwienie.

Siwe włosy – zapobieganie przez odpowiednią pielęgnację

Zdrowie i wygląd włosów zależą w dużym stopniu od tego, w jaki sposób je pielęgnujemy. Producenci szamponów coraz częściej wypuszczają na rynek linie, przeznaczone specjalnie dla osób, które zmagają się z problemem siwizny. Szampony są doskonałą alternatywą dla mężczyzn w celu zapobiegania siwieniu włosów. Regularne stosowanie produtu umożliwia przywrócenie ich naturalnego odcienia. Na zmianę pigmentu włosów wpływ mają właściwości szamponów – zawierają fotopigmenty, które je przyciemniają. Aby uzyskać efekt, należy zachować ciągłość w stosowaniu produktu – pierwsze zmiany są widoczne po około 3-4 tygodniach.

Siwienie włosów – zapobieganie poprzez suplementy diety

Na rynku farmaceutycznym występuje szeroki wybór suplementów diety, wśród nich – kapsułki zapobiegające siwieniu włosów u mężczyzn. Gwarantują one widoczne efekty w krótkim czasie. Wśród rekomendowanych produktów dla mężczyzntabletki GRAY PROTECT, które zatrzymują siwienie włosów. Pozytywne oceny dotyczą skuteczności i jakości kapsułek. Wśród zadań, które spełniają, są: regeneracja włosów – przywrócenie im zdrowego i naturalnego wyglądu, zapobieganie stresowi oksydacyjnemu – chronią przed powstaniem zaburzeń stanu równowagi organizmu oraz pełne odżywienie i suplementacja – uzupełnienie organizmu w niezbędne substancje. Efekty są widoczne już po tygodniu stosowania produktu.

Dieta bogata w witaminy 

W celu zapobiegania siwieniu włosów, mężczyźni podobnie, jak i kobiety powinni pamiętać o istocie codziennego jadłospisu – bogatego w witaminę B, planie dnia. Witamina B działa wzmacniająco na włosy, zapewniając im zdrowy i promienny wygląd. Dzięki spożywaniu potraw, o dużej ilości zawartości tej witaminy – zapobiegniesz siwieniu włosów. W wyniku szybkiego tempa życia zapominamy o chwili relaksu dla siebie, co często też skutkuje stresem, a ten niekorzystnie wpływa na zdrowie. Jeżeli jednak jesteś już posiadaczem siwych włosów i szukasz sposobu, który pomoże ci im zapobiegać, możesz skorzystać z: farbowania, szamponów, suplementów diety, odsiwiaczy. Produkty te, przeznaczone specjalnie do siwych włosów męskich, pomogą ci odzyskać wyraźne i zdrowe włosy.  Natomiast samą witaminę B znajdziesz w pieczywie pełnoziarnistym, owocach – melonach, pomarańczach, warzywach – brokułach, rybach oraz mięsie kurczaka. Pamiętaj więc, aby kontrolować to, co jesz, bo ma to wpływ na twój organizm, któremu poprzez określone jedzenie – możesz albo pomóc, albo zaszkodzić.


Farbowanie włosów, kiedy nic innego już nie pomaga!

Częściej kojarzy się z kobietami, a niżeli mężczyznami – farbowanie włosów. Jest to działanie, które szybko i skutecznie pozwala uporać się z problemem siwienia włosów. Nie eliminuje siwizny, a maskuje ją poprzez nałożenie farby koloryzującej, często o odcieniu zbliżonym do naturalnego. Mężczyźni rzadko decydują się na ten krok, gdyż farbowanie przez nich włosów, degraduje ich męskość.

Źródła:
 1. Głażewska, Ewa. „Owłosiony mężczyzna (?) i bezwłosa kobieta, czyli dokąd zmierzamy?.” MĘSKOŚĆ JAKO KATEGORIA KULTUROWA: 42.
 2. Sorokowski, Piotr. „Pigmentacja ciała i owłosienie a atrakcyjność fizyczna.” (2010).

5 myśli nt. „Siwe włosy męskie – jak im zapobiec?

 1. Anjta

  Na przykładzie mojego męża wiem, że można powstrzymać siwienie, ograniczając… stres. Jak wyeliminowal stres, włosy przestały same siwieć. Polecam to wszystkim, którzy siwieją od nadmiernego stresu.

  1. veronns27

   Facet po farbowaniu włosów wygląda jakby miał kryzys wieku średniego. Ale nie zgodzę się, że nie ma innych opcji. Mój partner zaczął brać witaminy specjalnie na siwe włosy, które przepisał mu trycholog. Niestety, siwy wyglądał bardzo, bardzo… niekorzystnie i sam zdecydował, że nie akceptuje siebie takiego. Ba, sam znalazł lekarza. Przepisał mu, jak na razie pakiet 3 opakowań Gray Protect i testujemy. Po miesiącu widzę, że siwe włosy zaczęły się odbarwiać na jego naturalny kolor włosów. Wygląda świetnie, młodo i widzę, że jest pewniejszy siebie w pracy, gdzie ciągle ma kontakt z klientami i prezencja jest bardzo ważna. Myślę, że nie ma co się poddawać.

    1. veronns27

     Są od lekarza, ale nie są na receptę. Po prostu jest problem z dostępnością, bo przywędrowały z USA i chyba jeszcze nie czują się zbyt pewnie na polskim rynku. Ale bez problemu można je dostać przez internet https://grayprotect.pl/, co polecam, bo ominie Pan wszystkie marże, cała itd. Wychodzi niedrogo za (podobno) długotrwały efekt. Zaczynami 2 opakowanie i z każdą tabletką szczęka mi coraz bardziej opada!

Dodaj komentarz