Tempo życia i problemy, z którymi zmagamy się na co dzień, są źródłem stresu. Dynamiczne przeżywanie każdego dnia, rywalizacja oraz zbyt duża ilość obowiązków to tylko kilka z długiej listy czynników, które wywołują napięcie. Odczucie to ma negatywne skutki dla organizmu – osłabia układ odpornościowy, ale także przyspiesza proces siwienia włosów. Może występować sporadycznie, ale także być długotrwały. Nie należy go jednak bagatelizować, bo jeśli nie da nam się we znaki od razu – może przypomnieć o sobie po kilku latach. Dowiedz się, jak stres wpływa na twoje włosy.
Menu nawigacyjne po artykule – wystarczy kliknąć w tytuł, aby przenieść się do odpowiedniego akapitu
- Siwizna włosów różni się zależnie od płci
- U kobiet i mężczyzn etapy siwienia są inne
- Siwienie ze stresu – prawda czy fałsz?
- Siwienie włosów a stres – co na to nauka?
- Jak radzić sobie ze stresem, aby uniknąć siwizny?
- Kapsułki rekomendowane przez specjalistów
Stres jest czynnikiem wielu zaburzeń organizmu. Jego wystąpieniu nie można zapobiec – wszyscy w ciągu życia doświadczają tego stanu. Każdy indywidualnie reaguje na pojawiające się napięcie – jedni tracą apetyt i mają problemy żołądkowe, u innych występują przyspieszone bicie serca oraz problemy ze snem. Stres to także źródło siwienia.
Siwizna włosów różni się zależnie od płci!
Zmiana barwnika włosów – z pełnego koloru na bezbarwny, czyli siwienie to naturalny proces, któremu podlega organizm. Tym, co rozróżnia każdy przypadek, jest czas wystąpienia siwizny oraz tempo jej rozwoju. Jedni podchodzą do procesu siwienia włosów całkowicie obojętnie, drudzy traktują go jako źródło rozpaczy. Za naturalny kolor włosów odpowiadają melanocyty, które produkują pigment – melaninę. W wyniku zmniejszenia aktywności melanocytów, dostarczana jest mniejsza ilość barwnika, na skutek czego włosy tracą swój naturalny odcień. Siwizna w sposób fizjologiczny może pojawić się już od 30-ego roku życia jako wynik spowolnienia pracy melanocytów.
U kobiet i mężczyzn etapy siwienia są inne!
U pań siwizna rozpoczyna się na skroniach, następnie obejmuje boki głowy, szczyt głowy i ostatecznie także tył głowy. U mężczyzn siwienie rozpoczyna się od zmiany barwy zarostu na twarzy. Kolejne etapy są takie same jak w przypadku kobiet. O tym, kiedy na twojej głowie pojawi się pierwszy siwy włos, decyduje nie tylko genetyka. Styl życia, choroby, pielęgnacja również odpowiadają za siwiznę. Przyspieszony proces siwienia często wynika z podwyższenia napięcia, które ma negatywne skutki dla organizmu.
Siwienie ze stresu – prawda czy fałsz?
Często, gdy dochodzi do podwyższenia napięcia, wymawiane jest znane powiedzenie „zaraz osiwieje z nerwów”. Jest to jednak mit, który ma w sobie ziarnko prawdy – stres faktycznie powoduje przyspieszenie siwienia włosów, jednak nie wywołuje go w trybie natychmiastowym. Jest to proces, który zachodzi wraz z upływem czasu. Mówi się także o stresie oksydacyjnym jako naturalnym czynniku procesu starzenia, który zachodzi we wszystkich komórkach organizmu. Tutaj nie liczba zmartwień odgrywa istotną rolę, a wiek jednostki. Człowiek, który ma 50-60 lat nie ma już tej samej energii i zapału, co 20–sto czy 30–sto latek i bardziej emocjonalnie reaguje na codzienne sytuacje.
Siwienie włosów a stres – co na to nauka?
Czy stres wywołany tempem życia i dużą ilością zmartwień może zmienić kolor włosów? Opinii na ten temat jest wiele. Teoria ta ma swoich przeciwników i zwolenników. Badania potwierdzają, że stres należy do czynników, które mogą przyspieszyć proces siwienia włosów. Pod wpływem napięcia – melanina przestaje być produkowana, na skutek czego włos traci swój naturalny kolor i staje się bezbarwny. Nie jest to jednak efekt natychmiastowy, a wynik długotrwałego stresu.
Badania w tym zakresie podejmują naukowcy. Wśród nich – Ci z Uniwersytetu Harvarda, którzy w 2007 roku przeprowadzili test. Według nich ludzie doświadczający długoterminowego stresu, np. w przeciągu dwóch, trzech lat – siwieją wcześniej. Z czego to wynika? W trakcie stresu organizm produkuje reaktywne cząsteczki – wolne rodniki, które ograniczają produkcję melaniny. Nauka nie potwierdza jednak, że możemy osiwieć w jedną noc. Jest to raczej teoria, która ma odzwierciedlenie w opowieściach i legendach, a nie rzeczywistości.
Jak radzić sobie ze stresem, aby uniknąć siwizny?
Stresu nie można uniknąć, ale można go łagodzić lub mu zapobiegać. Trzeba pamiętać w codziennym biegu o chwili dla siebie. Nie zapominajmy, jak ważny jest relaks dla ciała i umysłu, który umożliwia chwilowe oderwanie się od przyziemnych problemów. Wśród czynności, które wpływają uspokajająco i relaksująco są: ciepłe kąpiele, czytanie książek, joga. Można także zdecydować się na wprowadzenie do jadłospisu melisy, np. w postaci herbaty, która działa uspokajająco. Wypoczynek oraz odpowiednia dieta przeciwdziałają stresowi. Na rynku występują różnego rodzaju suplementy, które spowalniają proces siwienia włosów, działając przeciwko stresowi oksydacyjnemu.
Jednym z takich produktów, rekomendowanym przez specjalistów są kapsułki GRAY PROTECT.
Przeciwdziałają one zaburzeniom równowagi organizmu, regenerują włosy, przywracając im kolor i zdrowy wygląd oraz dostarczają organizmowi substancje, które wspomagają proces tworzenia struktury włosa. To także źródło mikroelementów oraz witamin, które chronią pigment włosów i dbają o ich zdrową strukturę. Suplement Gray Protect rekomendowany jest przede wszystkim ze względu na swoją skuteczność – poprawa wyglądu włosów jest widoczna już po tygodniu stosowania.
Źródła:
- Jurkiewicz, Beata, and Małgorzata Kołpa. „Stres a ryzyko wystąpienia depresji u ludzi młodych w przedziale wiekowym 20-35 lat.” Problemy Pielęgniarstwa 23.1 (2015): 13-19.
- Małek, Elżbieta. „Charakterystyka budowy i funkcji skóry oraz włosów 514 [01]. Z1. 01.”
Chciałem kupić greya w aptece, ale akurat nie mieli :/ w takiej sytuacji najlepiej chyba zamówić go przez stronę internetową https://grayprotect.pl/ . Słyszałem że tak wychodzi znacznie taniej, czy to prawda?
Muszę powiedzieć, że nie wierzyłam w te wszystkie opinie o GP, myślałam, że to jakiś kit ale dałam mu szansę i jestem wniebowzięta. Efekty są zauważalne bardzo szybko, polecam go wszystkim, którzy mają problem z siwizną
Miałam tak samo, myślałam na początku, że cały ten zachwyt tym środkiem to jakaś ściema czy reklama, ale byłam zdesperowana i postanowiłam go kupić. I to był doskonały wybór, efekty po stosowaniu tego środka są niesamowite!
Łatwo powiedzieć żeby ograniczyć stres, ale w dzisiejszych czasach to po prostu niemożliwe. Cały świat pędzi a my musimy razem z nim albo wysiadka z karuzeli czy tego chcemy czy nie. Mam nadzieję, że jakikolwiek preparat mi pomoże, bo zaczynam się obawiać ze nie ma już dla mnie nadziei. Osiwieję ze stresu!
Teresko głowa do góry ja miałem na głowie całe siwe placki i nie wierzyłem że cokolwiek mi pomoże a jednak gray protect zdziałał cuda. Poczytaj o nim na blogach takich jak : https://med24.info.pl/ a przekonasz się ze te pozytywne opinie nie pojawiają się bez powodu, to naprawdę działą.
Proszę nie oceniać życia tak negatywnie. Wystarczy trochę zwolnić i można żyć naprawdę dobrze. Wcale nikt nie musi za nikim pędzić, poza niektórymi przypadkami. Ale wszystko da się zrobić. Co do Gray Protect to pomoże na pewno, preparat działa świetnie, mi pomógł bardzo szybko. Jedna sugestia jest taka, żeby kupować przez oficjalną stronę bo raz jest taniej, a dwa można uniknąć problemów z opóźnieniami dostawy itd. Zostawię Pani link, żeby oszczędzić czasu w poszukiwaniu – https://grayprotect.pl/
PS. dopiero na koniec zauważyłem, ze ktoś wrzucił o nim artykuł. Wow, nie wiedziałem, że takie badania medyczne zrobili na jego temat. Z drugiej strony – nie wiem, kogo jeszcze to dziwi!
Pozdrawiam.