Skąd się biorą siwe włosy? Badania potwierdzają!

pierwsze siwe włosy

Pierwszy siwy włos na głowie, często wywołuje panikę, bo jak się powszechnie przyjęło – jest to jedna z pierwszych oznak starości. Badania potwierdzają, że niekoniecznie tak jest. Dlaczego włosy siwieją? Wiek, geny, niedobór witamin, palenie papierosów oraz ilość stresu to także czynniki, które odpowiedzialne są za zmianę ich odcienia. Problem dotyczy nie tylko seniorów, ale także ludzi młodych. Dowiedz się, skąd bierze się kolor naszych włosów.


Menu nawigacyjne po artykule – wystarczy kliknąć w tytuł, aby przenieść się do odpowiedniego akapitu

Pierwszy siwy włos a melanocyty i melanina

O kolorze włosów w każdym – indywidualnym przypadku decydują melanocyty, umiejscowione w korzeniach włosów. Komórki te wytwarzają substancję koloryzującą, czyli melaninę. Dzieli się ją na:

 • eumelaninę – odcienie biel i brąz,
 • feomelaninę – odcienie żółć,
 • pomarańcz,
 • oraz czerwień.

O kolorze włosów człowieka decyduje zawartość obu barwników. Siwizna pojawia się wtedy, gdy melanocyty przestają prawidłowo funkcjonować i wytwarzają zbyt małą ilość melaniny. Siwienie włosów wywołuje dyskomfort i obniża poczucie pewności siebie, przede wszystkim, dlatego że jest traktowane jako oznaka starości. Zmiana koloru na ten mysi odcień, często wywołuje brak akceptacji i bunt, co skutkuje pofarbowaniem włosów.

Dlaczego włosy siwieją?

W związku z powyższym, badania potwierdzają, że wiek to nie jedyna przyczyna siwych włosów, bo mogą one pojawić się zarówno u osób starszych, jak i nawet nastolatków. Wyróżniamy kilka charakterystycznych podpunktów, które są najczęstszymi przyczynami dlaczego siwieją włosy.


1. Siwe włosy a wiek

W wyniku starzenia, w organizmie zachodzi wiele zmian. Wśród nich – spowolnienie pracy melanocytów, które produkują melaninę. Barwnik traci swój naturalny kolor w macierzy, czyli miejscu, w którym powstaje pigment włosa. Naturalny proces zanikania barwnika włosów zachodzi od 30 do 40 roku życia. Nie jest to jednak sztywna reguła, bo pierwsze siwe włosy mogą pojawić się już w wieku nastoletnim. Proces przedwczesnego siwienia wynika z tempa życia i stylu życia jednostek – zażywanie leków, nieprawidłowej diety, zanieczyszczeń środowiska. Najbardziej narażoną grupą młodych są osoby cierpiące na nadpobudliwość, anemię. W wyniku choroby oraz silnego stresu bezbarwne włosy mogą pojawić się jednak znacznie wcześniej. Proces siwienia od momentu wystąpienia, stale postępuje i trwa do późnej starości. Siwe włosy są najbardziej widoczne na czarnym pigmencie.

Wiek siwienia jest też zależny od genów!

Włosy siwe mogą pojawić się już we wczesnej młodości lub wczesnej, późnej starości. Duże znaczenie dla koloru włosów i jego utrzymania mają geny. To one, decydują o tym, w jakim wieku tracimy barwnik włosów i z jakim tempem ich siwienie postępuje.

2. Witamina B – źródło mocnych włosów

Nie tylko działają wzmacniająco na włosy, ale mają wpływ na utrzymanie ich koloru. Witamina B jest ważnym składnikiem, o który warto zadbać w codziennej diecie. Występuje m.in. w:

 • jajach,
 • grzybach,
 • mięsie kurczaka,
 • pestkach słonecznika,
 • otrębach pszennych,
 • brokułach,
 • pełnoziarnistym pieczywie,
 • oraz owocach – melonach, bananach, pomarańczach.

Natomiast trzeba pamiętać, że jej niedobór powoduje znaczne osłabienie włosów oraz przyspieszenie procesu ich siwienia.


3. Włosy siwe a duży stres

Duża ilość stresu w życiu codziennym wspomaga proces siwienia. Dodatkowo bardzo niekorzystnie wpływa na organizm, w tym – stymulując komórki odpowiadające za postępujące siwienie włosów. Silny stres skutkuje zakłóceniem impulsów elektrycznych, w wyniku czego – impulsy blokują produkcję melaniny przez melanocyty. Pamiętaj więc, aby w codziennej pogoni znaleźć miejsce na chwilę relaksu dla siebie i odpoczynku. W rozładowaniu napięcia pomoże Ci także joga, melisa.

4. Nieprawidłowa pielęgnacja włosów

Problem w syntezie, pigmentacji i co się z tym wiąże – siwienie przyspiesza nieprawidłowa pielęgnacja włosów. Wśród czynników, które mają wpływ na wcześniejsze niż naturalne pojawienie się włosów siwych, są: częste korzystanie z detergentów chemicznych i innych kosmetyków, codzienne mycie i suszenie włosów. Pielęgnacja ma służyć dbaniu o zdrowie, a nie jego pogorszeniu – pamiętaj!


Jak zapobiegać siwieniu włosów?

Siwe włosy to fizjologiczny proces, na który nie ma złotego środka. Można jednak spowolnić czas wystąpienia procesu poprzez prawidłowy styl życia – dietę bogatą w witaminy i minerały oraz ograniczenie napięcia nerwowego i stresu. Badania pokazują, że osoby, które palą papierosy, także są narażone na wystąpienie siwizny, wcześniej, niż postępuje to w sposób naturalny. Na rynku występują suplementy, które mają przeciwdziałać siwieniu włosów. Poleca się je przede wszystkim tym osobom, u których zmiana pigmentu włosa na bezbarwny nastąpiła zbyt wcześnie. Wynika to z zaburzeń, pochodzących z wnętrza organizmu, często związanych z dużą ilością stresu.

Rekomendowanym produktem są kapsułki GRAY PROTECT, które zatrzymują ten proces – powstrzymują oddziaływanie na organizm negatywnych czynników, które skutkują silnym stresem. Działają regenerująco – przywracają włosom naturalny, zdrowy wygląd, przeciwdziałają stresowi oksydacyjnemu – zapobiegają stanom zaburzeń równowagi organizmu, ale także gwarantują odżywienie organizmu – dostarczają do niego substancje, niezbędne w tworzeniu struktury włosa. Dzięki GRAY PROTECT przywrócisz włosom kolor i blask.

Źródła:
 1. Marczyńska, Dorota, and Małgorzata Przybyło. „Melanocyty-komórki barwnikowe o wielu obliczach.” Kosmos 4.62 (2013): 491-499.
 2. Tam, Irena, and Krystyna Stępień. „Udział melanocytów w inicjacji procesu zapalnego.”

5 myśli nt. „Skąd się biorą siwe włosy? Badania potwierdzają!

  1. Jakub

   Mam wybór pomiędzy dwoma preparatami. Gray Protect i Gray Blocker. Do tej pory czytałem tylko dobre opinie na forach, ale nie wiedziałem, ze o Gray Protect zrobili też oficjalne badania. Dzięki, że mi rozjaśniłeś nieco. Pytanie teraz, gdzie się takie cudo kupuje?

   1. Szymex

    Przerabiałem temat aptek – nie ma tam praktycznie żadnego preparatu na siwienie, dlatego nie trać na nie czasu. Stąd będzie i najszybciej, i najtaniej, i najbezpieczniej https://grayprotect.pl/. Niestety, słyszałem, że wiele stron podszywa się pod oficjalną i próbują zarobić na cudzym sukcesie. Szkoda, żebyś naciął się tak jak ostatnio parę innych osób.

    1. dariuszmalczewski

     Ja też brałem z tej strony. Nie było w ogóle problemów, nawet dostałem opakowanie gratis za którymś razem. Do tej mija mija już 3 miesiąc, jak je biorę, i efekty przeszły moje oczekiwania.

  2. dariuszmalczewski

   Bierz Gray Protect, szkoda czasu i pieniędzy na eksperymenty. To działa na bank, a tamto nie wiadomo. Po co masz się znowu denerwować. Lepiej brać to co jest sprawdzone.

Dodaj komentarz