Skąd się biorą siwe włosy? Badania potwierdzają!

pierwsze siwe włosy

Pierwszy siwy włos na głowie, często wywołuje panikę, bo jak się powszechnie przyjęło – jest to jedna z pierwszych oznak starości. Badania potwierdzają, że niekoniecznie tak jest. Dlaczego włosy siwieją? Wiek, geny, niedobór witamin, palenie papierosów oraz ilość stresu to także czynniki, które odpowiedzialne są za zmianę ich odcienia. Problem dotyczy nie tylko seniorów, ale także ludzi młodych. Dowiedz się, skąd bierze się kolor naszych włosów.


Menu nawigacyjne po artykule – wystarczy kliknąć w tytuł, aby przenieść się do odpowiedniego akapitu

Pierwszy siwy włos a melanocyty i melanina

O kolorze włosów w każdym – indywidualnym przypadku decydują melanocyty, umiejscowione w korzeniach włosów. Komórki te wytwarzają substancję koloryzującą, czyli melaninę. Dzieli się ją na:

 • eumelaninę – odcienie biel i brąz,
 • feomelaninę – odcienie żółć,
 • pomarańcz,
 • oraz czerwień.

O kolorze włosów człowieka decyduje zawartość obu barwników. Siwizna pojawia się wtedy, gdy melanocyty przestają prawidłowo funkcjonować i wytwarzają zbyt małą ilość melaniny. Siwienie włosów wywołuje dyskomfort i obniża poczucie pewności siebie, przede wszystkim, dlatego że jest traktowane jako oznaka starości. Zmiana koloru na ten mysi odcień, często wywołuje brak akceptacji i bunt, co skutkuje pofarbowaniem włosów.

Dlaczego włosy siwieją?

W związku z powyższym, badania potwierdzają, że wiek to nie jedyna przyczyna siwych włosów, bo mogą one pojawić się zarówno u osób starszych, jak i nawet nastolatków. Wyróżniamy kilka charakterystycznych podpunktów, które są najczęstszymi przyczynami dlaczego siwieją włosy.


1. Siwe włosy a wiek

W wyniku starzenia, w organizmie zachodzi wiele zmian. Wśród nich – spowolnienie pracy melanocytów, które produkują melaninę. Barwnik traci swój naturalny kolor w macierzy, czyli miejscu, w którym powstaje pigment włosa. Naturalny proces zanikania barwnika włosów zachodzi od 30 do 40 roku życia. Nie jest to jednak sztywna reguła, bo pierwsze siwe włosy mogą pojawić się już w wieku nastoletnim. Proces przedwczesnego siwienia wynika z tempa życia i stylu życia jednostek – zażywanie leków, nieprawidłowej diety, zanieczyszczeń środowiska. Najbardziej narażoną grupą młodych są osoby cierpiące na nadpobudliwość, anemię. W wyniku choroby oraz silnego stresu bezbarwne włosy mogą pojawić się jednak znacznie wcześniej. Proces siwienia od momentu wystąpienia, stale postępuje i trwa do późnej starości. Siwe włosy są najbardziej widoczne na czarnym pigmencie.

Wiek siwienia jest też zależny od genów!

Włosy siwe mogą pojawić się już we wczesnej młodości lub wczesnej, późnej starości. Duże znaczenie dla koloru włosów i jego utrzymania mają geny. To one, decydują o tym, w jakim wieku tracimy barwnik włosów i z jakim tempem ich siwienie postępuje.

2. Witamina B – źródło mocnych włosów

Nie tylko działają wzmacniająco na włosy, ale mają wpływ na utrzymanie ich koloru. Witamina B jest ważnym składnikiem, o który warto zadbać w codziennej diecie. Występuje m.in. w:

 • jajach,
 • grzybach,
 • mięsie kurczaka,
 • pestkach słonecznika,
 • otrębach pszennych,
 • brokułach,
 • pełnoziarnistym pieczywie,
 • oraz owocach – melonach, bananach, pomarańczach.

Natomiast trzeba pamiętać, że jej niedobór powoduje znaczne osłabienie włosów oraz przyspieszenie procesu ich siwienia.


3. Włosy siwe a duży stres

Duża ilość stresu w życiu codziennym wspomaga proces siwienia. Dodatkowo bardzo niekorzystnie wpływa na organizm, w tym – stymulując komórki odpowiadające za postępujące siwienie włosów. Silny stres skutkuje zakłóceniem impulsów elektrycznych, w wyniku czego – impulsy blokują produkcję melaniny przez melanocyty. Pamiętaj więc, aby w codziennej pogoni znaleźć miejsce na chwilę relaksu dla siebie i odpoczynku. W rozładowaniu napięcia pomoże Ci także joga, melisa.

4. Nieprawidłowa pielęgnacja włosów

Problem w syntezie, pigmentacji i co się z tym wiąże – siwienie przyspiesza nieprawidłowa pielęgnacja włosów. Wśród czynników, które mają wpływ na wcześniejsze niż naturalne pojawienie się włosów siwych, są: częste korzystanie z detergentów chemicznych i innych kosmetyków, codzienne mycie i suszenie włosów. Pielęgnacja ma służyć dbaniu o zdrowie, a nie jego pogorszeniu – pamiętaj!


Jak zapobiegać siwieniu włosów?

Siwe włosy to fizjologiczny proces, na który nie ma złotego środka. Można jednak spowolnić czas wystąpienia procesu poprzez prawidłowy styl życia – dietę bogatą w witaminy i minerały oraz ograniczenie napięcia nerwowego i stresu. Badania pokazują, że osoby, które palą papierosy, także są narażone na wystąpienie siwizny, wcześniej, niż postępuje to w sposób naturalny. Na rynku występują suplementy, które mają przeciwdziałać siwieniu włosów. Poleca się je przede wszystkim tym osobom, u których zmiana pigmentu włosa na bezbarwny nastąpiła zbyt wcześnie. Wynika to z zaburzeń, pochodzących z wnętrza organizmu, często związanych z dużą ilością stresu.

Rekomendowanym produktem są kapsułki GRAY PROTECT, które zatrzymują ten proces – powstrzymują oddziaływanie na organizm negatywnych czynników, które skutkują silnym stresem. Działają regenerująco – przywracają włosom naturalny, zdrowy wygląd, przeciwdziałają stresowi oksydacyjnemu – zapobiegają stanom zaburzeń równowagi organizmu, ale także gwarantują odżywienie organizmu – dostarczają do niego substancje, niezbędne w tworzeniu struktury włosa. Dzięki GRAY PROTECT przywrócisz włosom kolor i blask.

Źródła:
 1. Marczyńska, Dorota, and Małgorzata Przybyło. “Melanocyty-komórki barwnikowe o wielu obliczach.” Kosmos 4.62 (2013): 491-499.
 2. Tam, Irena, and Krystyna Stępień. “Udział melanocytów w inicjacji procesu zapalnego.”

15 Odpowiedzi do Skąd się biorą siwe włosy? Badania potwierdzają!

 1. Szymex pisze:

  Szukałem w necie informacji o gray protect i natrafiłem na taki artykuł: https://med24.info.pl/ jeśli mowa o tym samym to jestem pod wrażeniem, wygląda na to ze lek na siwienie został właśnie odnaleziony 😀 Tylko gdzie go zamówić?

 2. Wojtas3 pisze:

  Najlepiej chyba przez strone producenta bo z tego co się orientowałem w aptekach wychodzi znacznie drożej. A tutaj: https://grayprotect.pl/ można nawet natrafić na fajne promocje i od razu wykupić kilka opakowań na pełną kuracje.

  • Paulina pisze:

   Tak, tam najlepiej kupować z oficjalnej strony, potwierdzam. U pośredników kosztuje kilkukrotnie więcej niekiedy i ciągle są jakieś problemy i opóźnienia.

 3. Jakub pisze:

  Mam wybór pomiędzy dwoma preparatami. Gray Protect i takim jeszcze jednym i chyba zostanę przy Gray. Opinie ludzi i recenzje wskazują na to, że jest naprawdę dobry i warty przetestowania. Mam nadzieję, że się nie zawiodę.

 4. Dziubas pisze:

  Dzięki Gray protect udało mi się w pełni wyeliminować siwienie w zaledwie 5 tygodni! To naprawdę działa i efekty są rewelacyjne. Kto się jeszcze waha niech zamówi, bo warto.

  • Julia1123 pisze:

   Super sprawa, myślałam, że już będę siwa do końca życia! Gray Protect bardzo profesjonalnie rozwiązał mój problem. Przyznam, że zupełnie się tego nie spodziewałam. Teraz nic tylko się cieszyć. Pozdrawiam.

 5. Ewka pisze:

  Jedni siwieją mając 35 lat a inni mają 60 i mają naturalny kolor włosów, to przede wszystkim kwestia genów

 6. Elka pisze:

  Co w końcu jest najlepsze na zatrzymanie procesu siwienia?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

× sześć = czterdzieści dwa