Siwe włosy męskie – jak im zapobiec?

Siwe włosy męskie – jak im zapobiec

Siwienie włosów jest procesem naturalnym, który wynika ze starzenia się organizmu. W sposób fizjologiczny dotyka każdego, najczęściej w wieku 30-40 lat. Zmiana barwy włosów dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W obu przypadkach siwienie może mieć inne niż naturalne podłoże. Jedna z pierwszych oznak starości – zmiana pigmentu włosów – często wywołuje poczucie bezsilności. Jak zapobiegać siwieniu włosów u mężczyzn?


Menu nawigacyjne po artykule – wystarczy kliknąć w tytuł, aby przenieść się do odpowiedniego akapitu

Siwe włosy męskim uszczerbkiem na fundamencie poczucia własnej wartości? Siwienie włosów – zapobieganie

Siwienie włosów to proces nieodwracalny utraty pigmentu włosów, który wiąże się ze zmianą ich barwy na siwą. Dochodzi do niego na skutek starzenia się organizmu i spowolnienia jego funkcjonowania. Melanocyty – komórki pigmentowe wraz z wiekiem działają coraz mniej sprawnie, produkując mniejszą ilość barwnika – melaniny. W sposób naturalny dochodzi do tego w wieku 30-40 lat. Wpływ na pierwsze oznaki siwizny jest jednak różny i zależny od wielu czynników – genów, stylu życia, ale także płci. Uważa się, że siwienie włosów jest kłopotliwe i wstydliwe tylko dla kobiet. Jednak nie jest to prawdą. Proces zmiany pigmentu włosów dotyczy także mężczyzn.

Pierwsze siwe włosy męskie mogą pojawić się w wieku 30 lat!

Nie jest to jednak reguła, która ma odniesienie do każdego przypadku. Siwe włosy mogą również pojawiać się u mężczyzn w młodym wieku. Przyczyny siwienia włosów u mężczyzn to nie tylko czynniki fizjologiczne, ale także wiele innych, np. stres, nieprawidłowe odżywianie i pielęgnacja, czy choroba. O ile, kobiety mogą w łatwy sposób ponownie powrócić do potencjalnie naturalnego koloru, mężczyznom przychodzi to z większą trudnością. Dlaczego? Zapobieganie siwym włosom dzięki wizycie u fryzjera lub samodzielnemu farbowaniu w domu sprawdza się także w przypadku mężczyzn. Efekt jest jednak znacznie bardziej widoczny niż u kobiet, dlatego płeć męska nie decyduje się tak często na ten krok.

Siwe włosy w młodym wieku u mężczyzn są bardziej widoczne!

Mimo że przyjmuje się wiek 30 lat jako granicę wystąpienia pierwszej siwizny, zdarza się, że pojawia się ona znacznie wcześniej. Czas i tempo rozwoju siwienia w dużej mierze zależy od uwarunkowań genetycznych. Predyspozycje rodzinne mają wpływ na pracę melanocytów, dlatego u jednych mężczyzn siwizna może wystąpić we wczesnej młodości, u drugich – późnej starości. Siwe włosy u mężczyzn w młodym wieku są przyczyną kompleksów i obniżenia samooceny. Proces rozpoczyna się od zarostu i w etapie końcowym obejmuje całą głowę. Siwe włosy są zdecydowanie bardziej widoczne u mężczyzn aniżeli u kobiet.


Jak zapobiec siwieniu włosów na co dzień?

W zależności od wieku, w którym siwienie włosów wystąpi u mężczyzny, może wywołać różne reakcje – od akceptacji po frustrację. W drugim przypadku często szuka się złotego środka, który zapobiegnie siwieniu włosów i ponownie przywróci uśmiech na twarzy mężczyzny. Siwe włosy poza tym, że postarzają twarz, wpływają na pogorszenie ich struktury – stają się suche i słabsze. Poza czynnikami naturalnymi, które związane są z pigmentem włosów, na ich kolor wpływ ma także styl życia. Osoby palące, często sięgające po alkohol, narażone na dużą ilość stresu, nieodżywiające się zdrowo – są podatne na przedwczesne siwienie.

Siwe włosy – zapobieganie przez odpowiednią pielęgnację

Zdrowie i wygląd włosów zależą w dużym stopniu od tego, w jaki sposób je pielęgnujemy. Producenci szamponów coraz częściej wypuszczają na rynek linie, przeznaczone specjalnie dla osób, które zmagają się z problemem siwizny. Szampony są doskonałą alternatywą dla mężczyzn w celu zapobiegania siwieniu włosów. Regularne stosowanie produtu umożliwia przywrócenie ich naturalnego odcienia. Na zmianę pigmentu włosów wpływ mają właściwości szamponów – zawierają fotopigmenty, które je przyciemniają. Aby uzyskać efekt, należy zachować ciągłość w stosowaniu produktu – pierwsze zmiany są widoczne po około 3-4 tygodniach.

Siwienie włosów – zapobieganie poprzez suplementy diety

Na rynku farmaceutycznym występuje szeroki wybór suplementów diety, wśród nich – kapsułki zapobiegające siwieniu włosów u mężczyzn. Gwarantują one widoczne efekty w krótkim czasie. Wśród rekomendowanych produktów dla mężczyzntabletki GRAY PROTECT, które zatrzymują siwienie włosów. Pozytywne oceny dotyczą skuteczności i jakości kapsułek. Wśród zadań, które spełniają, są: regeneracja włosów – przywrócenie im zdrowego i naturalnego wyglądu, zapobieganie stresowi oksydacyjnemu – chronią przed powstaniem zaburzeń stanu równowagi organizmu oraz pełne odżywienie i suplementacja – uzupełnienie organizmu w niezbędne substancje. Efekty są widoczne już po tygodniu stosowania produktu.

Dieta bogata w witaminy 

W celu zapobiegania siwieniu włosów, mężczyźni podobnie, jak i kobiety powinni pamiętać o istocie codziennego jadłospisu – bogatego w witaminę B, planie dnia. Witamina B działa wzmacniająco na włosy, zapewniając im zdrowy i promienny wygląd. Dzięki spożywaniu potraw, o dużej ilości zawartości tej witaminy – zapobiegniesz siwieniu włosów. W wyniku szybkiego tempa życia zapominamy o chwili relaksu dla siebie, co często też skutkuje stresem, a ten niekorzystnie wpływa na zdrowie. Jeżeli jednak jesteś już posiadaczem siwych włosów i szukasz sposobu, który pomoże ci im zapobiegać, możesz skorzystać z: farbowania, szamponów, suplementów diety, odsiwiaczy. Produkty te, przeznaczone specjalnie do siwych włosów męskich, pomogą ci odzyskać wyraźne i zdrowe włosy.  Natomiast samą witaminę B znajdziesz w pieczywie pełnoziarnistym, owocach – melonach, pomarańczach, warzywach – brokułach, rybach oraz mięsie kurczaka. Pamiętaj więc, aby kontrolować to, co jesz, bo ma to wpływ na twój organizm, któremu poprzez określone jedzenie – możesz albo pomóc, albo zaszkodzić.


Farbowanie włosów, kiedy nic innego już nie pomaga!

Częściej kojarzy się z kobietami, a niżeli mężczyznami – farbowanie włosów. Jest to działanie, które szybko i skutecznie pozwala uporać się z problemem siwienia włosów. Nie eliminuje siwizny, a maskuje ją poprzez nałożenie farby koloryzującej, często o odcieniu zbliżonym do naturalnego. Mężczyźni rzadko decydują się na ten krok, gdyż farbowanie przez nich włosów, degraduje ich męskość.

Źródła:
 1. Głażewska, Ewa. “Owłosiony mężczyzna (?) i bezwłosa kobieta, czyli dokąd zmierzamy?.” MĘSKOŚĆ JAKO KATEGORIA KULTUROWA: 42.
 2. Sorokowski, Piotr. “Pigmentacja ciała i owłosienie a atrakcyjność fizyczna.” (2010).

13 Odpowiedzi do Siwe włosy męskie – jak im zapobiec?

 1. Wiesław pisze:

  Mi na siwe włosy żona kupiła GrayProtect i stosowałem przez 3 miesiące. W tym czasie dwa razy byłem u fryzjera. Dzięki Grayprotect nowe włosy były już bez siwizny i do dzis problem nie powrócił. Mogę śmiało polecić. Zostawię link do poczytania o preparacie. Zanim zacząłem stosować wolałem sprawdzić co mi tu żona przyniosła 😉 – https://bit.ly/2HoRG9x

 2. Nerwusek pisze:

  Niektórzy mówią ze siwe włosy dodają meżczyźnie uroku ale ja się z tym nie zgadzam, dlatego chyba też sięgne po gray protrect. Opinie w sieci są jednoznacznie rewelacyjne, popatrzcie sami: https://med24.info.pl/ , więc to chyba faktycznie działa.

 3. Wojtunio pisze:

  Wiesław, podziękuj żonie bo mimo wysokiej skuteczności gray protect to nadal mało znany preparat. A szkoda, bo faktycznie pomaga nawet na bardzo zsiwiałe czupryny. Zostawiam link do sklepu internetowego: https://grayprotect.pl/ może komuś się przyda? 🙂

  • Peter pisze:

   Dzięki! Też o nim nie słyszałem specjalnie, ale czas najwyższy. Mówią że jest bardzo skuteczny więc chcę w końcu spróbować. Najbardziej przemawia do mnie zapewnienie o jakości preparatu bo to cenię sobie najbardziej we wszystkim, co kupuję. Mam nadzieję, że Gray Protect pomoże mi tak samo skutecznie jak innym. Zakładam, że najlepiej kupić ze strony internetowej?

   • kasia pisze:

    Nie wiadomo jak to do końca jest, ale wiem, że kupując przez oficjalną stronę zawsze bezpieczniej i pewniej, więc tam bym kupowała.

 4. Dorota pisze:

  Chyba też przetestuje ten Gray Protect, skoro tak go zachwalacie. Latka lecą i siwych włosów coraz więcej, nie wygląda to najlepiej, szczególnie w oczach młodszych koleżanek z pracy ech.

  • Kacper pisze:

   Mi żona mówi, że wyglądałbym lepiej z siwymi włosami, ale to w całości. Mógłbym ewentualnie pofarbować. Natomiast moje siwe włosy to pojedyncze włosy, których jest zbyt dużo i wygląda to wręcz nieestetycznie. Stosowałem Gray Protect przez 2 miesiące i naprawdę mi pomogło. Po siwych włosach nie ma śladów.

   • Paulinka pisze:

    Tak, mężczyznom do twarzy, ale to tak jak Pan mówi, najlepiej w całości już, takie fragmentaryczne siwienie nie wygląda najlepiej.

 5. Eddy pisze:

  Mam 28 lat i zaczynam mieć już całkiem widoczną siwiznę, czy to normalne? Może powinienem iść do lekarza?

  • Kamila pisze:

   Zdarzają się takie przypadki, ale na wszelki wypadek powinieneś iść do lekarza bo to może być spowodowane jakąś chorobą

 6. Eva pisze:

  Dzięki za ten tekst, bardzo fajna strona i dużo przydatnych porad

 7. Henryk pisze:

  Widzę, że większość osób poleca gray protect, chyba też się zdecyduje bo szampony, które do tej pory stosowałem nie wiele pomogły

 8. Bolek pisze:

  Siwienie jest chyba od genów zależne tak jak łysienie, a z genami ciężko walczyć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ osiemdziesiąt osiem = dziewięćdziesiąt trzy