Co powoduje siwienie włosów? Przyczyny i rodzaje

siwienie włosów przyczyny 

Starość często kojarzy się z oznaką słabości, dlatego wielu z nas tak bardzo się jej boi. Pełna dojrzałość łączy się z licznymi zmianami w organizmie, które dotyczą nie tylko wyglądu zewnętrznego, ale także stanu psychicznego. Często jest to moment kryzysu oraz uczucia bezsilności. Pierwsze siwienie włosów jest synonimem początku starości, dlatego wywołuje u ludzi panikę. Wiek nie jest jednak jedyną przyczyną zmiany barwy włosów. Dowiedz się jakie są źródła siwych włosów.


Menu nawigacyjne po artykule – wystarczy kliknąć w tytuł, aby przenieść się do odpowiedniego akapitu

Rodzaje i przyczyny siwienia włosów

Rozróżnia się dwa rodzaje procesu siwienia włosów, które różni okres wystąpienia zmiany ich barwy, są to: siwienie fizjologiczne oraz siwienie przedwczesne. W obu przypadkach siwizna ma inne przyczyny.


 • Siwienie fizjologiczne

Siwienie fizjologiczne wiąże się z naturalnymi zmianami w organizmie, które następują na skutek starzenia. Proces ten pojawia się między 30, a 40 rokiem życia. Pierwsze siwe włosy można zauważyć na skroniach i w centralnym miejscu głowy – na jej czubku. Wystąpienie siwizny między 30, a 40 rokiem życia nie jest regułą. Naturalna zmiana koloru włosów w przypadku każdej jednostki jest indywidualna i wynika z genów. To one w dużym stopniu decydują o czasie pojawienia się siwizny oraz tempie jej rozwoju. To nie jedyny czynnik, który w siwieniu włosów odgrywa istotną rolę. Wpływ ma na nie również styl życia.


 • Siwienie przedwczesne

Dotyczy młodych ludzi, ale może wystąpić także u dzieci. Częściej są to jednak osoby pomiędzy 20, a 25 rokiem życia. Proces siwienia włosów w młodym wieku wynika z genów lub choroby. W pierwszym przypadku należy założyć prawdopodobieństwo wczesnego pojawienia się siwych włosów, jeżeli w rodzinie ktoś bliski zmagał się z tym problemem również w okresie młodości.


Siwienie włosów w młodym wieku

Siwienie włosów to proces nieodwracalny, który fizjologicznie następuje na skutek starzenia się organizmu. Jednak nie zawsze. Jest masa przypadków, dla których proces ten jednych objawia się dużo wcześniej, już w bardzo młodym wieku. Przyjmuje się jednak, że w sposób naturalny pierwsze siwe włosy mogą pojawić się po 40 roku życia. Zdarzają się jednak przypadki, w których następuje to u osób w młodym wieku. Mogą być blond, brązowe, czarne – każda jednostka ma określony kolor włosów. Za ich naturalną barwę odpowiadają komórki, znajdujące się w korzeniu włosa – melanocyty. Są one odpowiedzialne za produkcję melaniny, która określa pigment włosów. Występuje ona w dwóch wariantach:

 • eumelanina – odcienie biel i brąz,
 • feomelanina – odcienie od żółci po czerwień.

W wyniku starzenia się organizmu melanocyty funkcjonują mniej sprawnie, tym samym zmniejszając ilość melaniny. Następstwem tego jest zmiana barwy włosów na siwą.

Siwe włosy – przyczyny, które wpływają w największym stopniu

Wpływ wieku i genów na proces siwienia włosów to już naukowo potwierdzone przyczyny. Mają one ogromny wpływ, jednak jakie jeszcze czynniki skutkują zmianą barwy włosów na siwy? Poznaj przyczyny siwienia!

1. Stres

Stres to uczucie, które działa niekorzystnie na stan psychiczny, ale także cały organizm. Stres to wróg naszego zdrowia, wpływający na stan włosów w wyniku przyspieszenia procesu ich siwienia. Tempo życia, w którym w coraz większej ilości przypadków brakuje miejsca na chwilę relaksu, powoduje wystąpienie negatywnego stanu – napięcia. Pojawia się w sytuacjach mniej i bardziej poważnych – od zdenerwowania z powodu korku na ulicy, po stres wynikający z trudnych sytuacji rodzinnych.

2. Nieprawidłowy styl życia

Sięganie po używki w dużych ilościach, w tym alkohol czy papierosy podobnie jak stres – działa niszcząco na organizm, gdyż powoduje obumieranie komórek. W wyniku częstego picia i palenia dochodzi do zmiany pigmentu włosów, co skutkuje siwieniem w młodym wieku. Wynika to ze spowolnienia działania melanocytów i zmniejszenia ilości produkowanej melaniny.

3. Nieprawidłowa dieta

To, jak się odżywiamy, ma wpływ na nasze zdrowie. Niedobór minerałów i witamin negatywnie działa na funkcjonowanie organizmu. Brak odpowiedniej ilości witaminy B powoduje siwienie włosów. Możesz uzupełnić jej braki, jedząc: mięso z kurczaka, banany, pomarańcze, brokuły, melony, pieczy pełnoziarniste, jaja, ryby. Niedobór tej witaminy często dotyczy ludzi młodych, którzy korzystają z barów szybkiej obsługi i tym samym nie dostarczają do organizmu wartości odżywczych. Siwienie w młodym wieku często jest wynikiem nieprawidłowej diety.

4. Nieprawidłowa pielęgnacja włosów

Poza genami, wiekiem, stresem, nieprawidłowym stylem życia i dietą, duże znaczenie ma to, jak pielęgnowane są włosy. Częste stosowanie środków takich, jak detergenty chemiczne, inne kosmetyki o chemicznych właściwościach oraz codzienne mycie i suszenie włosów, mogą skutkować ich przedwczesnym siwieniem.

Źródła:
 1. Szklarczyk, Małgorzata, Anna Goździalska, and Jerzy Jaśkiewicz. “Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów.” (2012).
 2. Małek, Elżbieta. “Charakterystyka budowy i funkcji skóry oraz włosów 514 [01]. Z1. 01.”

13 Odpowiedzi do Co powoduje siwienie włosów? Przyczyny i rodzaje

 1. Eryk pisze:

  Przyczyny siwienia są różne, to żadna tajemnica. Wydaje mi się jednak ze w każdym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po dobry suplement, taki jak gray protect. Sam przyjmuje go od miesiąca i z radością stwierdzam, ze ilość siwych włosów na mojej głowie zmniejszyła się już o połowe. 🙂

 2. Anka pisze:

  Ktoś tutaj pisze o Gray Protect to się dołączę. Jestem zadowolna po kuracji tym preparatem. Zadziałało naprawdę fantastycznie i siwych włosów więcej już nie mam. Mam nadzieję, że nie wrócą, ale wszystko wskazuje na to, że siwe włosy już nie powrócą. Polecam!

 3. Dominik74 pisze:

  Znalazłem fajny artykuł o siwieniu: https://med24.info.pl/ , poczytajcie sobie jeśli ten problem dotyczy i was. Cieszę się ze medycyna idzie do przodu a domowe sposoby na siwienie przechodzą do lamusa. Preparaty takie jak Gray Protect to PRZYSZŁOŚĆ 🙂

 4. Grzechu pisze:

  DO ULA: Ja przyjmuje zgodnie z instrukcją rano i wieczorem. Opakowanie wystarcza wtedy na 2 tygodnie kuracji. Jeśli chcesz ZUPEŁNIE pozbyć się siwych włosów najlepiej zamów od razu 3 opakowania, 6 tygodniowa kuracja powinna w pełni wystarczyć. Mam nadzieje ze pomogłem i daj tam znać jak efekty.

 5. Serdeczny pisze:

  Ten preparat o którym piszecie to stosunkowa nowość, ale miałem już okazje przetestować go na własnej głowie ni muszę przyznać ze jest super skuteczny! Jedyny minus, to to ze jest trudno dostępny w aptekach, ale z powodzeniem można go zamówić na stronie internetowej: https://grayprotect.pl/ do czego was zachęcam bo warto 🙂 pozdro!

 6. Ula pisze:

  A jak często przyjmujecie gray protect? Bo nie wiem ile opakowań zamówić żeby zadziałał.

 7. Ala pisze:

  To też w dużej mierze kwestia genów

 8. Gabi pisze:

  Szczerze mówiąc nie wierzyłam, że możliwe jest usunięcie siwizny i po serii nieudanych kuracji postanowiłam jeszcze ostatni raz spróbować z bardzo popularnym gray protect i jego skuteczność mnie zamurowała. Po miesiącu stosowania widzę już bardzo widoczne efekty. Wszystkim polecam te tabletki!

 9. Gaba pisze:

  To prawda, gray protect to naprawdę cudowny środek!

 10. Kaja2 pisze:

  Całe szczęście, że przy odpowiednim podejściu można zatrzymać siwienie

 11. Ela pisze:

  Ciężko dzisiaj wyeliminować stres z życia :/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwadzieścia cztery ÷ = trzy