Co powoduje siwienie włosów? Przyczyny i rodzaje

siwienie włosów przyczyny 

Starość często kojarzy się z oznaką słabości, dlatego wielu z nas tak bardzo się jej boi. Pełna dojrzałość łączy się z licznymi zmianami w organizmie, które dotyczą nie tylko wyglądu zewnętrznego, ale także stanu psychicznego. Często jest to moment kryzysu oraz uczucia bezsilności. Pierwsze siwienie włosów jest synonimem początku starości, dlatego wywołuje u ludzi panikę. Wiek nie jest jednak jedyną przyczyną zmiany barwy włosów. Dowiedz się jakie są źródła siwych włosów.


Menu nawigacyjne po artykule – wystarczy kliknąć w tytuł, aby przenieść się do odpowiedniego akapitu

Rodzaje i przyczyny siwienia włosów

Rozróżnia się dwa rodzaje procesu siwienia włosów, które różni okres wystąpienia zmiany ich barwy, są to: siwienie fizjologiczne oraz siwienie przedwczesne. W obu przypadkach siwizna ma inne przyczyny.


  • Siwienie fizjologiczne

Siwienie fizjologiczne wiąże się z naturalnymi zmianami w organizmie, które następują na skutek starzenia. Proces ten pojawia się między 30, a 40 rokiem życia. Pierwsze siwe włosy można zauważyć na skroniach i w centralnym miejscu głowy – na jej czubku. Wystąpienie siwizny między 30, a 40 rokiem życia nie jest regułą. Naturalna zmiana koloru włosów w przypadku każdej jednostki jest indywidualna i wynika z genów. To one w dużym stopniu decydują o czasie pojawienia się siwizny oraz tempie jej rozwoju. To nie jedyny czynnik, który w siwieniu włosów odgrywa istotną rolę. Wpływ ma na nie również styl życia.


  • Siwienie przedwczesne

Dotyczy młodych ludzi, ale może wystąpić także u dzieci. Częściej są to jednak osoby pomiędzy 20, a 25 rokiem życia. Proces siwienia włosów w młodym wieku wynika z genów lub choroby. W pierwszym przypadku należy założyć prawdopodobieństwo wczesnego pojawienia się siwych włosów, jeżeli w rodzinie ktoś bliski zmagał się z tym problemem również w okresie młodości.


Siwienie włosów w młodym wieku

Siwienie włosów to proces nieodwracalny, który fizjologicznie następuje na skutek starzenia się organizmu. Jednak nie zawsze. Jest masa przypadków, dla których proces ten jednych objawia się dużo wcześniej, już w bardzo młodym wieku. Przyjmuje się jednak, że w sposób naturalny pierwsze siwe włosy mogą pojawić się po 40 roku życia. Zdarzają się jednak przypadki, w których następuje to u osób w młodym wieku. Mogą być blond, brązowe, czarne – każda jednostka ma określony kolor włosów. Za ich naturalną barwę odpowiadają komórki, znajdujące się w korzeniu włosa – melanocyty. Są one odpowiedzialne za produkcję melaniny, która określa pigment włosów. Występuje ona w dwóch wariantach:

  • eumelanina – odcienie biel i brąz,
  • feomelanina – odcienie od żółci po czerwień.

W wyniku starzenia się organizmu melanocyty funkcjonują mniej sprawnie, tym samym zmniejszając ilość melaniny. Następstwem tego jest zmiana barwy włosów na siwą.

Siwe włosy – przyczyny, które wpływają w największym stopniu

Wpływ wieku i genów na proces siwienia włosów to już naukowo potwierdzone przyczyny. Mają one ogromny wpływ, jednak jakie jeszcze czynniki skutkują zmianą barwy włosów na siwy? Poznaj przyczyny siwienia!

1. Stres

Stres to uczucie, które działa niekorzystnie na stan psychiczny, ale także cały organizm. Stres to wróg naszego zdrowia, wpływający na stan włosów w wyniku przyspieszenia procesu ich siwienia. Tempo życia, w którym w coraz większej ilości przypadków brakuje miejsca na chwilę relaksu, powoduje wystąpienie negatywnego stanu – napięcia. Pojawia się w sytuacjach mniej i bardziej poważnych – od zdenerwowania z powodu korku na ulicy, po stres wynikający z trudnych sytuacji rodzinnych.

2. Nieprawidłowy styl życia

Sięganie po używki w dużych ilościach, w tym alkohol czy papierosy podobnie jak stres – działa niszcząco na organizm, gdyż powoduje obumieranie komórek. W wyniku częstego picia i palenia dochodzi do zmiany pigmentu włosów, co skutkuje siwieniem w młodym wieku. Wynika to ze spowolnienia działania melanocytów i zmniejszenia ilości produkowanej melaniny.

3. Nieprawidłowa dieta

To, jak się odżywiamy, ma wpływ na nasze zdrowie. Niedobór minerałów i witamin negatywnie działa na funkcjonowanie organizmu. Brak odpowiedniej ilości witaminy B powoduje siwienie włosów. Możesz uzupełnić jej braki, jedząc: mięso z kurczaka, banany, pomarańcze, brokuły, melony, pieczy pełnoziarniste, jaja, ryby. Niedobór tej witaminy często dotyczy ludzi młodych, którzy korzystają z barów szybkiej obsługi i tym samym nie dostarczają do organizmu wartości odżywczych. Siwienie w młodym wieku często jest wynikiem nieprawidłowej diety.

4. Nieprawidłowa pielęgnacja włosów

Poza genami, wiekiem, stresem, nieprawidłowym stylem życia i dietą, duże znaczenie ma to, jak pielęgnowane są włosy. Częste stosowanie środków takich, jak detergenty chemiczne, inne kosmetyki o chemicznych właściwościach oraz codzienne mycie i suszenie włosów, mogą skutkować ich przedwczesnym siwieniem.

Źródła:
  1. Szklarczyk, Małgorzata, Anna Goździalska, and Jerzy Jaśkiewicz. “Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów.” (2012).
  2. Małek, Elżbieta. “Charakterystyka budowy i funkcji skóry oraz włosów 514 [01]. Z1. 01.”

Dodaj komentarz