Melanina w tabletkach na siwe włosy – czy to dobry wybór?

melanina w tabletkach a siwe włosy

Siwienie włosów to naturalny proces ludzkiego organizmu, który z upływem lat dotyka niemal każdego. Czas pojawienia się oraz rozległość siwizny jest uzależniona od wielu czynników. Można do nich zaliczyć skłonności genetyczne, niedobory witaminy B12, różnorodne choroby (zwłaszcza te przewlekłe), palenie papierosów, nieodpowiednią dietę czy długotrwały stres. Sama reakcja na pojawienia się siwych pasemek we włosach jest różna. Od pogodzenia się z zaistniałym faktem i przejściem nad tym do porządku dziennego, poprzez wpadanie w rozpacz, aż po podejmowanie prób walki z tym defektem kosmetycznym. I własnie ta ostatnia opcja jest najbardziej racjonalna – zwłaszcza w przypadku tak zwanego siwienie przedwczesnego, które dotyka coraz więcej młodych osób. Jednak aby skutecznie walczyć z siwizną, to trzeba wiedzieć, co za nią odpowiada i jak jej przeciwdziałać. Otóż kluczowym pojęciem jest tu melanina (w tabletkach i ta występująca naturalnie w naszym organizmie, a nawet zwłaszcza ta).

Melanina – co to jest i jakie jej rodzaje rozróżniamy?

Mówiąc o siwieniu włosów oraz leczeniu i zapobieganiu zjawisku należy uświadomić sobie ogromną rolę melaniny, jaką odgrywa ona w tym procesie. Według przeprowadzonych badań jest ona jednym z najważniejszych czynników odpowiadających za pigmentację ludzkiego włosa. Co to jest melanina? Pod tą nazwą kryje się grupa pigmentów, które odpowiadają za kolor skóry, włosów i tęczówek oczu. Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa “melas”, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza “ciemny” lub “brązowy”. Wśród jej podstawowych rodzajów wyróżnia się:

  • eumelaninę – charakteryzuje się czarnobrązową barwą i w organizmie ludzkim jest jej najwięcej,
  • feomelaninę – ma barwę żółto – czerwoną,
  • neuromelaninę – pigment występujący w obrębie układu nerwowego.

Za produkcję wszystkich rodzajów melaniny odpowiadają komórki zwane melanocytami oraz enzym tyrozyna.

Melanina – gdzie występuje w organizmie?

Melanina to pigment, który występuje w wielu obszarach ludzkiego organizmu. Barwnik ten znajduje się przede wszystkim w obrębie:

  • skóry – melanina w skórze odpowiada za jej karnację – im jest jej więcej, tym odcień skóry jest ciemniejszy; dodatkowo należy tu podkreślić fakt, iż na ostateczny kolor ludzkiej skóry wpływa stosunek ciemnej eumelaniny do zdecydowanie jaśniejszej feomelaniny.
  • włosów – tutaj zależność jest podobna – melanina włosy zabarwia na ciemny kolor, a osoby posiadające jej większą ilość mają czuprynę o czarnym lub brązowym zabarwieniu,
  • gałki ocznej – tęczówki o ciemnym zabarwieniu charakteryzują się wysokim poziomem melaniny, natomiast osoby posiadające zielone lub niebieskie oczy mają tego pigmentu zdecydowanie mniej.

Skóra, włosy czy gałki oczne to nie jedyne obszary ludzkiego organizmu, w których występuje melanina. Dodatkowo barwnik ten obecny jest w ośrodkowym układzie nerwowym, nadnerczach i strukturach ucha wewnętrznego. Wszędzie tam pełni on ważną rolę – chroni przed promieniowaniem UV. Natomiast z punktu widzenia kosmetologii melanina może zapobiegać przedwczesnemu siwieniu włosów, a w momencie wystąpienia problemu – pomóc w jego wyeliminowaniu.

Melanina a siwienie włosów – czy istnieje jakaś zależność?

Nie ulega wątpliwości, iż obecność melaniny w organizmie człowieka warunkuje kolor jego włosów. To jednak nie wszystko. Ten powszechnie występujący barwnik wpływa także na czas pojawienia się i tempo siwizny. Dlaczego? Otóż melanina barwi włos na całej długości i dopóki melanocyty (czyli komórki produkujące melaninę) pracują w sposób normalny, dopóty można cieszyć się naturalnym kolorem czupryny. Problem zaczyna się w momencie, gdy w funkcjonowaniu melanocytów pojawiają się jakieś zaburzenia. W takich przypadkach barwnik przestaje być dostarczany do macierzy włosa, w efekcie czego pojawiają się siwe włosy.

Co warte wyjaśnienia – siwe włosy w rzeczywistości są bezbarwne, a to, co się widzi na głowie to jedynie złudzenie optyczne (powstające na skutek konfrontacji z włosami posiadającymi jeszcze sporą ilość pigmentu). Bez względu na przyczynę pojawienia się zaburzeń w pigmentacji włosów (niewłaściwa pielęgnacja, nieodpowiednia dieta czy też stres oksydacyjny) istnieje sposób, aby zapobiegać i wspomóc leczenie siwizny. Tym sposobem są tabletki z melaniną, które pozwalają wyeliminować negatywne czynniki odpowiadające za przedwczesną utratę naturalnego koloru włosów. I chociaż melanina w tabletkach efekty daje doskonałe, to jednak ona sama to nie wszystko. Nawet jej maksymalnie wysoka dawka nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Warunkiem efektywności jej działania jest takie połączenie i zrównoważenie składników, aby razem dały zamierzony skutek. Dlatego wybierając tabletki z melaniną na siwe włosy warto, zapoznać się z ich składem.

Melanina w tabletkach a Gray Protect

Siwienie włosów jest naturalnym procesem – o ile występuje po 40 roku życia. Jego wcześniejsze pojawienie się – tak zwane siwienie przedwczesne – może w znaczącym stopniu wpływać na pogorszenie się samopoczucia. Na szczęście można mu przeciwdziałać i skutecznie eliminować. Jednym ze sposobów na walkę z tym problemem są tabletki Gray Protect. Te ze względu na swoją efektywność – cieszą się dobrą opinią wśród użytkowników. Za skuteczność tabletek odpowiadają proporcjonalnie dobrane składniki. Dostarczają one nie tylko niezbędnych elementów odżywiających włosy i odpowiadających za ich właściwą pigmentację, ale także powstrzymują oddziaływanie na włosy negatywnych czynników (związanych ze złą pielęgnacją bądź stresem oksydacyjnym). Aktywne składniki Gray Protect to:

  • czarne jagody
  • biotyna
  • jod
  • ekstrakt z owoców palmy sabałowej

Dzięki nim preparat wspomaga działanie enzymów MSR A oraz B (przeciwdziałających siwieniu włosów) oraz wpływa na właściwą aktywność katalazy (która bierze udział w produkcji melaniny). Połączenie tych produktów w odpowiednich proporcjach sprawia, iż włosy nie tylko odzyskują naturalny kolor (i są chronione przed jego utratą), ale także są zdrowe, odżywione, naturalne i pełne blasku.

Podsumowując – czy tabletki z melaniną to dobry pomysł na siwe włosy?

Odpowiemy po raz kolejny odrobinę na około, odwołując się do statystyki i ogólnie przeprowadzonych ankiet. Siwienie włosów może przybierać dwie postacie – naturalne i przedwczesne. Żadne z nich nie jest mile widziane i co gorsza – każde dodaje lat. Na szczęście można z tym walczyć. Efektywne i skuteczne tabletki z melaniną połączone z odpowiednią pielęgnacją włosów, właściwą dietą oraz unikaniem stresu – to najlepsza recepta na sukces. Dlatego odpowiadając już wprost – czy owe tabletki to dobry wybór? Oczywiście, że tak!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− dwa = jeden